Mesajı Okuyun
Old 31-07-2010, 12:35   #116
Gemici

Alıntı:
Haciz esnasında beni videoya çeken 50 yaşında borçlu bayanı kastederek görevli polis memurlarına hitaben "alın kamerayı bu kadının elinden" demek suretiyle hakaret ettiğim gerekçesiyle yargılanıyorum.
Burada tartışılan iki konu var.
Birincisi tartışmaya yol açan yukarıdaki alıntı
İkincisi, birinci konuya bağlı olarak, Ceza kanunundaki 'Hakaret' fiilininnin sınırları ve eski ve yeni caza kanununun hakaret fiilini düzenleme sistematiği. Ceza kanununun hakareti düzenleyen 125 maddesi, benim görüşüme göre, iyi bir düzenleme değil. Şimdilik üzerinde durmak istemiyorum.

Üzerinde durmak istediğim asıl konu, buradaki tartışmaya yol açan "alın kamerayı bu kadının elinden" cümlesi.

1. Tartışma şimdiye kadar 'kadın demek hakaret mi?' temelinde yürütüldü.
2. Tartışmanın 'kadın demek hakaret mi?' temelinden daha geniş olan "alın kamerayı bu kadının elinden" temeline oturtulmasında fayda var bence.
3. Olayı geniş açıdan değerlendirmeye çalıştığımızda olaya karışan kişilerin durumunu değerlendirmekte fayda var(Not: olayı değerlendirirken, somut olaydan ve soru sahibi meslektaşın şahsından değil, Türkiye'de halen var olan genel değerlerden ve kanılardan yola çıkarak değerlendirelim)
3.1. "alın kamerayı bu kadının elinden" sözü ne anlama gelir?
- Ortada bir kadın değil de bir erkek olmuş olsaydı yine aynı söz kullanılır
mıydı?
- Hacze giden avukat, olaydaki kadın yerine bir erkek olmuş olsaydı yine
görevli polis memurlarına dönüp: "alın kamerayı bu erkeğin elinden" mi derdi, yoksa direk olarak söz konusu kişiye mi yönelir di? Neden?
- Olay anını gözümüzde canlandıralım "alın kamerayı bu kadının elinden"
cümlesi , 'alın silahı bu çocuğun elinden' cümlesi ile bir çağrışıma yol
açmıyor mu?
- "alın kamerayı bu kadının elinden" cümlesi gereğinde Takvimden Bir Yaprak, Veciz ve Meşhur Sözler... alanındaki anlamda kullanılamaz mı?(92 nolu mesaj) Bu anlamda kullanıldığında hakaret kastı söz konusu olamaz mı? http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=21277&page=4

Not: "alın kamerayı bu kadının elinden" cümlesi, kadını hiçe sayarak üçüncü kişi durumundaki polis memurlarına dönerek söylenirse ve kadının teknikten zaten anlamadığını, bir kadının anlamadığı halde teknik bir araç kullanarak erkek işine karıştığı anlamında kullanılırsa, bu cümlenin hakaret unsurunu içrip içermediği konusu üzerinde durmak gerekir.

Saygılarımla