Mesajı Okuyun
Old 24-07-2010, 16:10   #100
Gemici

Sayın Kilimanjaro,
'Haciz esnasında beni videoya çeken 50 yaşında borçlu bayanı kastederek görevli polis memurlarına hitaben "alın kamerayı bu kadının elinden" demek suretiyle hakaret ettiğim gerekçesiyle yargılanıyorum.' diyen ve müdafaası için yardım isteyen meslektaşınıza vereceğiniz cevap, 'Kimse kusura bakmasın, bu cümleye bile -söyleyenin niyeti, ruh hali, ses tonu, vs. ne olursa olsun- "hakaret" diyeceksek, memlekette suç işlemeyen bir Allah'ın kulu kalmaz Ve bu tarz bir sözün suç kabul edilmesine imkan veren bir düzenleme de medeni hiçbir ülkenin ceza hukukunda asla ve asla bulunmaz/barınamaz.' mı olacak?

Söz konusu meslektaşa, yazdığınız cümleyi yargıca karşı söylemesini tavsiye eder misiniz? Bu cümle hukuki bir cümle midir?

Buradaki tartışmanın amacı 'hakaret' kavramının unsurlarını belirlemek. Bir fiilin veya beyanın hukuken 'bir şey' olup olmadığını belirlemek için o fiili veya beyanı tarif etmek ve unsurlarını belirlemek zorundasınız. Ancak bu tarifi yaptıkatn sonra söz konusu somut fiilin kast edilen şey olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

'Cevabı bence son derece basit olan bir konuda epeyi kalem oynatılmış, uzun uzun gerekçeler yazılmış. İnsanın dönüp dönüp tartışılan konunun "alın kamerayı bu kadının elinden" cümlesinin hakaret fiili yönünden suç unsuru taşıyıp taşımadığının tespiti dışında acaba fark edemediğimiz başka yönleri var da onlar mı tartışılıyor diye kendi kendine sorası geliyor' cümlesi ile 'hakaretin' hukuki sınırlarını belirlemeye çalışan katılımcılara 'Klimancaro'nun tepesinden bakan bir bakış açınız var. Bu bakış açısı beni rahatsız etti. Klimancaro'nun tepelerinden düzlüğe inip aramıza katılırsanız tartışma konusunun ne olduğu konusunda bir anlaşmaya varabiliriz bence.

Saygılarımla