Mesajı Okuyun
Old 07-07-2010, 18:03   #96
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kadın Demek Hakaret mi?

Sn. Ergin;

122 ile 123 de düzenlenen suçlar ile 125. Md. düzenlenen suçların unsurları çakışmıyor. Yukarıda anlattığımız olayda 122 ve 123 deki unsurlar oluşmaz.

122 ye göre belli nedenlere dayanılarak belli eylemlerin yapılmasu veya yapılmaması sözkonusudur. yukarıda tartıştığımız olayda ise sayılan nedenlere dayanılarak sayılanılarak aranılan eylemleri gerçekleştirme veya gerçekleştirma kastı yoktur. 122 de bir grup temel ya da bir grubun özellikleri temel alınırken burada somut tek kişi hedef alınmaktadır. 122 bir gruba karşı husumeti ve bundan kaynaklanan eylemleri düzenlemektedir.

123. maddede ise bir kimsenin huzur ve sukununu bozmak temel kasıt olarak aranacaktır. BU madde kapsamına girdiği düşünülürse o zaman isbat hakkının hakaret edene tanıdığı olanak anlamsız kalacaktır. Bu kez de bu iki madde arasında çelişki olacaktır.

Sizin yorumunuza göre hakaret (fiil isnat edilerek) kullandığım hitap bir defa kullanıldığında suç oluşmayacak, birden fazla kullanılırsa suç (123) oluşaçaktır. Ben unsurların arasında böyle koşul göremedim. Süreklilik ifade ise orada huzureu bozmak kasdının kanıtlanması gerekecektir. Benim ise öyle bir kastım yok.

İfadeyi şöyle değiştirelim. Bir kişiye karşı gördüğüm yerde bu adam hırsızdır, şu dosyadan da yargılanıyor, bununla iş yapmayın diyorum. 122 kapsamına bir grup temeline dayanılmadığı için girmez. buradaki kasıt onun huzur ve sükünunu bozmak olmadığı, kişileri aydınlatma ve zarara uğramalarına engel olmak olduğu için 123 kaspsamına da girmez.

Saygılar.