Mesajı Okuyun
Old 22-06-2004, 13:00   #9
sbudak

Sayın Juris,
Sadece belirli üniversite veya fakülte mezunlarının katılımına açık olan dernekleri niçin sevimsiz bulduğumu, sizin tabirinizle bunun "mantığı"nı yukarıdaki mesajımda açıklamıştım. Bunlar elbetteki benim düşüncelerim. Siz farklı bakıyor ve bu tür dernekleri (ve benzeri oluşumları) çok faydalı ve sevimli buluyor olabilirsiniz. Ama herkes bu tür dernekleri sevmek yada faydalı olarak değerlendirmek mecburiyetinde değil. Kaldı ki bu tür dernekleri tamamen faydasız da bulmuyorum, elbetteki çeşitli kişilere bir takım faydalar sağlamaktadır. Daha önce bu ve benzeri dernek ve vakıfların bölgesel ve sınırlı faydaları olabileceğini de söylemiştim zaten.

Yukarıdaki söylediklerimden her isteyen istediği derneğe girebilmelidir şeklinde bir iddiada bulunduğum sonucu çıkardıysanız bu yanlış zira böyle bir şey söylemiyorum. Dernek ve benzeri oluşumlar katılım açısından şu üniversite bu fakülte ayrımına dayanmamalı diyorum. Sadece Marmara Üniversitesi mezunları ve mensuplarına değil de tüm hukukçulara yada avukatlara açık olan ve genç avukatların belirttiğiniz sorunlarının çözümüne aracı olan bir dernek daha faydalı ve daha güzel diyorum. Benim söylediğim bu. Bir dernek, bu tür üniversite ayrımına dayalı olmadan daha geniş katılıma açık olunca bu, 'her isteyen bu derneğe üye olabilecek' demek değildir. Evvela hukukçu yada avukat olma koşulu aranacak. Sonra derneğin üye olmak için müracaat edenleri araştırıp değerlendirme ve üyeliğe kabul edip etmeme konusunda takdir hakkı olacaktır. Bunun aksini falan söylediğim yok. "Derneklerin her isteyeni üye olarak kabul etmesini öngören bir zorunluluk" olmadığı gibi tam tersine üye kabul etmeye zorlanamayacağı yönünde bir kural var: "Hiç kimse bir derneğe üye olmaya (aynı zamanda üye kalmaya) zorlanamayacağı gibi hiç bir dernek de üye kabul etmeye zorlanamaz." (MK m.63)

Madem sordunuz söyleyeyim, hiçbir derneğe üye değilim. Bu konudaki düşüncelerimi, bir derneğe üye olup olmamla ilişkilendirmeniz de doğru değil. Herkese açık derneklerde sistemin nasıl işlediğinin sır olduğunu sanmıyorum. Şimdiye kadar derneklere aktif katılımım olmadığı için işleyişleri konusunda pratiğe dayanan bilgim yok tabi. Geniş katılıma açık derneklerin 'üye kabulü konusunda takdir hakları olmasının ve üye kabul etme zorunlulukları olmamasının' işleyiş açısından gerekli kolaylığı sağladığını düşünüyorum.

Keşke Türkiye'nin daha katılımcı, daha iyi örgütlenmiş, mali ve sosyal etkinlik bakımından daha güçlü örgütlenmeleri olsa!