Mesajı Okuyun
Old 24-02-2019, 18:22   #2
Admin

Takibi şirket yapsa ve siz de şirket adına menfi tespit yoluna gidecek olsanız menfi tespit öncesi arabuluculuk dava şartı olacaktı diye düşüyorum.

Sizin olayınızda ise takibi yapan şahıs olduğu için ve siz de menfi tespit davasını şirkete değil şahsa karşı açacağınızdan bence konu ticari olarak değerlendirilmeyebilir ve ticaret mahkemesi yerine genel mahkemelerde dava açılabilir diye düşüncesindeyim. Bu tezi doğru kabul edersek arabulucuk da dava şartı olmayacak bu durumda.

Ancak ben sizin yerinizde olsaydım dava öncesi arabuluculuk başvurusu yapardım. Başvuruda da HEM şirket sahibini, HEM DE şirketi karşı taraf olarak gösterirdim. Eğer iki taraf da arabuluculuğa davet edilirse, eğer arabuluculukta anlaşma olursa (sizin müvekkilinizle birlikte) her üç kişiyi de kapsayacak bir anlaşma yapılabilir. Anlaşma olmazsa da her ikisiyle de arabuluculuk anlaşmazlık belgesi elinizde olacağı için dilerseniz genel mahkemede, dilerseniz ticari mahkemede dava açma yolunuz açık olur ve davalı olarak da istediğinizi gösterebilirsiniz Arabuluculukta karşı tarafında yaklaşımına göre hangi yoldan gideceğinizi de tespit edebilirsiniz diye düşünüyorum.