Mesajı Okuyun
Old 23-08-2013, 14:38   #17
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av.Armağan Konyalı,
belirttiğiniz linkte Hollanda konusunda sadece şu kayıt(iki cümle) var: [b]Hakan Pekcanıtez'in Tebliği,Sayfa 257:1. Ben bu alıntıdan Hollanda'nın arabuluculuk konusunda hangi noktaya geldiğine dair herhangi bir sonuç çıkaramıyorum.
2. Tam tersine Hollanda'nın arabuluculuğa verdiği önemin vurgulandığı sonucuna varıyorum.
257.sayfanın son iki satırı ile 258.sayfanın ilk iki satırında yazılanları okuyunuz. Bir önceki mesajımda yer alan cümlelerdir:
"belki Avrupa'nın en kolay uzlaşan toplumlarından bir tanesi, en az kavgacı toplumlarından bir tanesi... Hollandalılar, on beş yıldır arabuluculuk konusunda
çalışıyorlar, geldikleri nokta biraz hayal kırıcı gibi görünüyor."

Alıntı:
3. İlk mesajınızda belirttiğiniz otuz kırk yılı bırakıp on beş yılda karar kılmanız doğru, çünkü Avrupa Hukuku'nun Mediasyon'u gündeme oturtmasının tarihi o kadar gerilere gitmiyor.
Onbeş yılda karar kılmadım: Otuz-kırk yıl konusunda yazdığımın arkasındayım:

Amerika Birleşik Devletlerinde 1970'den beri, Avrupa'da ise 1980'den beri uygulandığına ilişkin kaynak adresi ve içeriği aşağıda sunulmuştur:
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/...istemi-geliyor
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu :
"... bu sistemin 1970'li yıllardan beri ABD'de 1980'li yıllardan itibaren de Avrupa kıtasında uygulandığını" belirtti.

Siz örnek istediğiniz için Hollanda'yı örnek verdim.
Alıntı:
Yazan Gemici
Hollanda'da arabuluculuğun olumlu yönlerinin topluma anlatılabilmesi için kısa filmler yapılmış. Özellikle televizyon kanallarında arabuluculuk hakkında toplumu bilinçlendirmek için hazırlanmış ve televizyonun yaygın olarak seyredildiği saatlerde yayınlanıyor
Sistem başarılı olsaydı bütün bu tanıtıma gerek olur muydu?

Sistem eğer üzerinde yoğun ve sürekli çalışılırsa yirmi yılda oturtulabilir. İlkokuldan başlayarak eğitim verilmesi düşünülürse arabuluculuk, yeni kuşaklara hitap etmektedir. Yirmi yıl böylesine yoğun çalışıldıktan sonra yerleşecek bir sisteme başarılı demek mümkün mü?

Saygılarımla