Mesajı Okuyun
Old 04-01-2013, 12:42   #5
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan turkarslan06
1 seneden fazla süre işlem yapılmaması halinde,dosyayı takipsizlikten işlemden kaldırıyor ve arşive gönderiyorlar.Diğer şehirlerin icra daireleri hakkında bir malumatım yok ancak Ankara'da bu şekilde.Araştırdım ancak bu işleme dayanak olabilecek hiç bir kanun hükmü bulamadım.
Saygılarımla.

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
2.Haciz talebi kanuni müddet içinde yapılmaz veya geri alındıktan sonra bu müddet içinde yenilenmezse dosya muameleden kaldırılır (İİK.m.78/4)

Alıntı:
Yazan edemircioglu
Takipsizlik sebeiyle işlemden kaldırılan bir alacak zamanaşımına uğrar mı? 2008 yılında takip yapıldı 2009 da işlemden kalktı borcun kaynağı bono tekrar yenileme istesek zamanaşımı defi ile karşılaşırmıyız?

*** Asıl alacak nevine göre tabi olduğu zamanaşımına tabi olup, kambiyo senetlerinden olan bono daki 3 yıllık süre tam olarak zamanaşımı olmayıp, talep, müracaata ilişkin hak düşürücü sürelerdir. Ki bu hak kambiyo senedine mahsus haciz yolu ile takip hakkının kullanımıdır.

Dolayısı ile; bono da bu süre vade tarihinden başlar takibe geçilmesi ile durur düşmesi ile tekrar başlar yenilenmesi ile tekrar durur.

*vade-----*takip-----*düşme-------*yenileme------*düşme....
Bunu zaman çizelgesi ile değerlendirirseniz ve çizelgenin kırmızı kısmına düşen kısımlarının toplamı bono da 3 yılı aşar ise takibiniz şikayet üzerine iptal edilir. Ancak o bono ile hala adi takip yapabilirsiniz. Neticede yazılı belgedir.

Düzenleme: Çek için 6 ay olan süre artık 3 yıldır. Av. Hulusi Metin'e Teşekkürler