Mesajı Okuyun
Old 04-05-2012, 11:13   #1
tugceturk

Varsayılan İcra Hukuk Mahkemesinde ilam vekalet ücreti yönünden verilen kesin hükme karşı istirdat davası

Değerli meslektaşlarım,
Katılan vekili olarak girdiğim bir dosyada sanık hakkında 'hükmün açıklanmasının geriye bırakılması' kararı verildi ve sanık müdafii tarafından bu karar yargılama gideri yönünden temyiz edildi. Her ne kadar temyize cevap dilekçemde bu karara karşı Yargıtaya başvuru yolunun açık olmadığını belirtmiş isemde Asliye Ceza Mahkemesince dosya yargıtaya gönderildi ancak bu arada sanık hakkında kesinleşme şerhide düzenlendi. Bende kesinleşme şerhini ekleyerek vekalet ücretini icraya koydum. Sanık müdafii dosyanın yargıtayda olduğu iddiası ile İcra Hukuk Mahkemesine şikayet etti ve evrak üzerinden yapılan incelemede şikayet kabul edilerek müvekkil kurum aleyhine yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmetti. Sanık müdafii icra hukuk mahkemesinden kazanmış olduğu yargılama giderini icraya koydu ve müvekkil kurum ödemeyi süresinde yaptı. Ancak hala 'hükmün açıklanmasının geriye bırakılması' kararının yargılama gideri yönünde de olsa temyiz edilemeyeceği ve başlatmış olduğum icra takibinin yasalara uygun olduğu kannatinde de olsamda İcra Hukuk Mahkemesi'nin verdiği karar kesin olduğu için ve maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmediğinden dolayı kanun yararına bozma veya yargılamanın iadesini talep edemediğimden dolayı ödenmiş olan yargılama gideri ve vekalet ücreti için istirdat davası açmayı düşünüyorum. Böyle bir olay başına gelen bir arkadaş varsa tavsiyelerini (Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararının yargılama gideri yönünde de olsa temyiz edilemeyeceği vs.) ve benzer durumlar için Yargıtay Kararı varsa paylaşmalarını rica ediyorum..