Mesajı Okuyun
Old 06-01-2012, 16:45   #72
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
1. Biz de, m.107/2 anlamında alacağın "miktar veya değerinin" tahkikat sürecinde belirlenmesi diye bir olgudan manevi tazminat istemleri açısından bahsedilemez diyoruz.

2. Mahkeme manevi tazminat istemini, başkaca talepler de varsa, hüküm fıkrasında bu açıdan, taleple bağlılık kuralı çerçevesinde tam ve belirli dava olarak ayrıca ele almalı ve hükme bağlamalıdır.

Saygılarımla.

107/2 nin, belirsiz dava açmanın şartı olmadığını düşünüyorum.Daha doğrusu Üstad Nevra hanım düşünüyor ben aynen katılıyorum.

Belirsiz alacak davası açmanın yegane şartının 1. maddede yazıldığını düşünüyorum.Ben bu şartı taşıyorsam belirsiz alacak davasından içeri girerim kaşla göz arasında.İçerideki meseleler ayrı.

İçeri girmişken.. tahkikat sürecinde bana zarar veren davalının ,heybetini öğrensem bu tazminat miktarına etki etmez mi ? Bildiğim kadarıyla manevi tazminata hükmedilirken tazminat yükümlüsünün ekonomik durumu dikkate alınıyor.Tahkikat safhasında incelenecek ,manevi tazminat miktarını belirleyecek, kusur ,zarar gibi mevzulara hiç girmiyorum bile.

Saygılar.