Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 14:52   #11
GÜLSÜM ÖNAL

Avukatlık mesleğinin içinde bir birey olarak; bazen konunun uzmanı bir meslektaşımdan bilgi almak gereğini duyabilmekteyim. Çok isterdim ki; kişisel çaba ile değil de akademik anlamda bizim mesleğimizde de uzmanlaşma olsun. Her şeyi bildiğimizi iddia edemeyiz. Ama konuya hakim bir arkadaşımızdan uzman olarak görüş almak meslek dayanışması adına da tatmin edici olacaktır. Üniversiteler bünyesinde uzman görüşü almak her zaman mümkün olmayabilir. Bu amaca hizmet için etik bulabilirim.
Ancak incelediğim bazı sitelerden yola çıkarak, biz ne kadar reklam yasağı veya mesleğin etik değerleri üzerinde söz sarf edersek edelim sonuçsuz bir çaba içindeymişiz hissine de kapılıyorum. Etik kavramı da daha objektifleştirilmeli diye düşünüyorum. Kişiye göre mi Etik, Kurumsal yapıya göre mi Etik ? bunun cevabı netleşmelidir. Sokak da bir Avukat dondurma yiyemez diyerek etik de bulmayabiliyoruz, teknolojik imkanlardan yararlanması etik değil de diyebiliyoruz. O zaman bakış açısına bireysel değer yargıları da giriyor.Reklam Yasağı'nın da ,Etik değer kavramının da mesleki anlamda bana göre reforma ihtiyacı var..Reklamın bilgi ve donanımı da artıracağı görüşündeyim. Bu nedenle bu yasağın da sınırları esnetilmeli diye düşünüyorum....