Mesajı Okuyun
Old 19-06-2010, 17:04   #1
nazansakalli

Varsayılan EŞlerİn Bİlgİ Verme YÜkÜmlÜlÜĞÜ Ve Tasarrufun Sinirlandirilmasi

Merhaba
Benim sorum eşlerin, evlilik birliği sürerken kendilerine ait malvarlığı ile ilgili açıklama yapmaya (bilgi vermeye) mahkeme kanalıyla zorlanıp zorlanamayacakları ile ilgili.
TMK md. 206/4'te "eşin, istemde bulunan eşe malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması" mal rejiminin değiştirilebilmesi için "haklı sebep" olarak düzenlenmiş. Mevcut mal rejimini değiştirebilecek kadar önemli bir durum olduğuna göre, eşlerden birinin bilgi vermekten kaçınması halinde mahkeme tarafından zorlanabileceğini, yine de bilgi vermekten kaçınması halinde 3. kişilerden (borçlular, alacaklılar, tapu, vergi dairesi, trafik vs. kurumlardan) mahkeme kanalıyla bilgi istenebileceğini düşündüm. Ama ne Medeni Kanun'da konuya ilişkin bir madde bulabildim ne de içtihat...
Eğer elinizde konuya ilişkin bir karar varsa ve paylaşırsanız sevinirim.
Bir de tasarrufun sınırlandırılması davasını aynı zamanda tasarrufu sınırlandırılması talep edilen eşin mevcut malvarlığı hakkında bilgi edinilmesi talepli olarak açmak mümkün müdür? Çünkü Yargıtay Kararları'nda, tasarrufun sınırlandırılmasına karar verilebilmesi için davacının hangi taşınır/taşınmaz mallar ile ilgili talebinin olduğunu açıklaması gerekir deniliyor. Ama ya davacı, eşinin malvarlığının nelerden ibaret olduğunu bilmiyorsa ve sırf bu gerekçeyle tasarrufun sınırlandırılması davası açıyorsa?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.