Mesajı Okuyun
Old 23-04-2012, 20:39   #1
av.ankaraseması

Varsayılan Acil: Dededen kalan malvarlığında mirasçı(torun) ve babası mirasçı olarak hiç görünmemiştir.

Sayın hukukçu arkadaşlarım
Mesleğime başlayalı 7 ay olması sebebiyle acil olarak danışmak istediğim bir husus var.
Bir müvekkilim 1914 yıllında vefat eden dedesinin bir çok malvarlığı olduğunu ancak babasının mirastan hak ettiği payı almadığını ,torun olarak, babası da 1960lı yıllarda ölünce hakettiği payı alamadığını iddia ediyor.Veraset ilamı (dedesinden itibaren) alınmış durumda. Müvekkilin (torun) elinde bazı tapu fotokobileri var ve dedesinin adı yazarken,dede öldükten sonrası için diğer mirasçıların adı yazıyor.Müvekkilin babasının adı da hiç geçmemiş.
Kazanma ihtimalim az olsa da müvekkilimin ısrarı sebebiyle dava açmak istiyorum.Ancak yapmam gerekenden emin olamadım.Hangi davayı kimleri davalı göstererek açmam gerektiği hususunda yardımcı olursanız sevinirim.Tereke tespit davası,tapu iptal davası gibi davaları düşündüm ve araştırdım.Ayrıca genelde arazi olan bu yerlerin ada parsel gibi ayrıntılarını bildirmeli miyim ya da genel olarak semti belirtsem kafi olur mu? Reddedilme ihtimali sebebiyle başlangıçta sadece bir arazi için dava aç diye tavsiyelerde bulunan meslektaşlarımız da oldu... Yardımlarınız için teşekkürler...