Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 13:56   #4
Av.Orhan

sayın @İLKİNC

"Suç işlemek için harcanan zekalara acıyorum." Sözünüze elbette diyecek bir şey yok. Ama bu olayda gerçekleşen sucu işlemek için öyle zeki falan olmak gerekmiyor. Bu suçun işlenmesinde sorumluluğun büyük payesi kanımca suçun mağdurlarında. Alınacak küçük önlemler, biraz dikkat, bir parçada gelişen teknolojiyi takip etmek bu suçun işlenmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapan meslektaşlarıma nacizene bir tavsiyem olucak. Daha doğrusu belki ilgilenen arkadaşlar olur düşüncesi ile benim kullandığım yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bankacılık işlemini yapacağınız bilgisayarınıza mutlaka bir de sanal işletim sistemi yükleyin. Sanal işletim sisteminin nasıl kurulacağına ilişkin internette bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. İnternetle ilgili tüm işlemlerinizi bu sanal pc üzerinden gerçekleştirin. Gerçek işletim sistemi üzerinde mutlaka "firewall" adı verilen dışarıdan bilgisayarınıza girilmesini engelleyen programları kurmayı ihmal etmeyin. Online güncelleme yapan ve internet trafiğini de kontrol eden "virüs programlarından" birini de yükleyin. Kurmuş olduğunuz işletim sistemi için yayınlanan güncellemeleri mutlaka takip edin ve yükleyin. Gerçek işletim sistemini sadece günlük işlemlerinizi yapmak, veri depolamak vs. işler için kullanın ve sadece bankacılık işlemleriniz için gerçek işletim sisteminden internet alanına bağlanın. Başka sitelere girmek yada maillerinizi okumak için kesinlikle sanal pc yi kullanın. Ve sanal pc'nizi düzenli aralıklar formatlayıp/silip yeniden oluşturun

Bunlar elbette kesin çözüm değil, temeli yazılıma dayanan her türlü korumanın mutlaka bir anti-yazılımı yapılmaktadır. Ama bu tür önlemler sizi kolay lokma olmaktan mutlaka cıkaracaktır. Çünkü dışarıda henüz lise cağında gençler internette buldukları basit yazılımlarla ve amatörce bilgisayarlarınıza girerek ve bilgilerinizi çalarak kendilerini ispat etmeye calışıyorlar.