Mesajı Okuyun
Old 16-01-2018, 12:32   #3
avhakanbal

İyi

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Aramıza hoş geldiniz sayın meslektaşım

Konuyu daha iyi anlamak için...

1.Müteahhitle alıcılar arasında düzenlenen "gayrimenkul satış sözleşmesi"nin tarihi ve koşulları ?

2.Mülkiyetin kazanılma tarihi ?

3.Tespit yaptırılmamış mı?

4.Yüklenicinin sorumluluğunun kaynağı ve koşulları?

5.Zamanaşımı (Tüketicinin...K. m.12)

6.Tazminat (Tüketicinin...K. m.11/6)

Kahve molası...

Hoşbuldum meslektaşım.Teşekkür ederim.
1.Taraflar arasında düzenlenen gayrimenkul satış sözleşmesinin tarihi 24 Mart 2014'tür.Gayrimenkulün teknik özellikleri başlıklı maddelerde müteahhidin kullanacağı malzeme ,tesisat bilgileri detaylı yazılmış müteahhit bu maddelerden bazılarına uymamıştır.Bu maddelerden bir tanesi de ''Satıcı , alıcıya ait bağımsız bölümün teslimini , yapı kullanma izin belgelerini aldıktan sonra yapacaktır.'' maddesidir.Müteahhit bu maddeye de aykırı davranmıştır.Alıcılar dairelerin sigortalarını kendileri yaptırarak iskan ruhsatlarını yine kendileri almıştır.

2.Mülkiyetin kazanılma tarihi,19 Nisan 2016'dır.Ancak gerçek manada bir teslimin gerçekleşmediğini düşünüyorum doktrin gereği.Bu sebeple bir yandan da müteahhitin ayıba karşı sorumluluğunun da hala devam edecebileceğini düşünüyorum.(Tandoğan 126. İş sahibinin arsası üzerinde yapılan taşınmaz eserlerde teslim gibi geri verme de şahsi anlamda mümkün değildir.Burada iş sahibi bakımından,belirlenen işlerin bitirilmesi ve teslimin mutabık -eş zamanlı olması gerekir.İnşaat işlerinde ,iş sahibinin taşınması tek başına yeterli değildir.İş sahibi tek başına karar vererek inşaata konu olan gayrimenkule taşınmaya karar veremez.Taşınma ancak işlerin bitirilmesi sonucu mümkün olur.Yani işler tamamen bitirilmeden taşınılması teslim anlamına gelmez.)

3.Henüz tespit yaptırılmamıştır.

4.Yüklenicinin ayıba karşı tekeffül TBK m.219 vd. ve sözleşmesel sorumluluğu var.Daha önce de belirttiğim gibi açık ayıplarla ilgili olarak 30 gün içinde ispata elverişli bir yolla herhangi bir bildirim yapılmamış.
Seçimlik hak kullanılmadığı için tazminat hükmüne gidilemeyeceği ve zamanaşımına uğramadığını düşünüyorum.
Teşekkür ederim.