Konu: Boşanma
Mesajı Okuyun
Old 16-03-2002, 07:37   #1
ataol

Mutsuz Boşanma

Şu an askerlik görevimi yapıyorum. Eşim ben askere geldikten 3 ay sonra ailesi yüzünden "Şiddetli geçimsizlik iddiası" ile boşanma davası açtı. Çok güzel ve herkese örnek bir evliliğimiz vardı. Ben evliliğimi kurtarmak istiyorum. 26 Mart 2002 tarihinde mahkemem var. Fazla iznim kalmadı. Eşim yazdığım mektuplardan tartıştıklarımızı ve komşuları şahit olarak göstereceğini söyledi. Eşim Öğretim görevlisi, ben ise 8 ay işsiz kaldıktan sonra askere geldim.
Sorularım şunlar:
1) Ben istemedikten sonra hakim şahitleri dinleyerek ilk duruşmada boşayabilir mi?
2) Davayı benden ayrı, yani askerde iken açması benim lehimemidir? Yani şiddetli geçimsizlik nasıl olacak askerde iken...
3) Eşim benden korktuğu için askere giddikten sonra davayı açtım dedi. Madem öyle neden 3 ay bekledi ve askerliğimin bitimine 4 ay kala dava açtı?
4) Benim asker olmam dolayısıyla hakimden mahkemenin askerlik bittikten sonraya ertelenmesini talep edebilirmiyim?
5) Eşimin mali durumu iyi. Ondan askerde beni maddi ve manevi zarara uğrattığı gerekçesi ile tazminat ve nafaka talep edebilirmiyim?
6) Eşimle hemen her gece cinsel açıdan beraber oluyorduk bunu hakime söylemem yalnış anlaşılır mı?
7) Boşanmamak için neler yaplaıyım?
8) Avukat tutacak param yok. Kendimi savunabilirmiyim?