Mesajı Okuyun
Old 08-04-2012, 18:17   #17
Uye33759

Varsayılan Enterasan yargıç tavırları

Her birimiz yargılamanın bir parçası olarak hem hakim hem de savcılarla diyolog halinde oluyor ve zaman zaman tartışmalar yaşıyoruz.

Kimin haklı kimin haksız olduğu konusuna hiç girmeden yakın zaman yaşadığım bir tecrübeyi değerli forum üyeleriyle paylaşıyorum.

Davalı konumunda olduğum iş davasında davacı tanığı dinlendikten sonra tanığın beyanlarına diyeceklerim soruldu. Ben de oturduğum yerden aleyhe hususları kabul etmiyorum ayrıca yazılı beyanda bulunucağım dedim.

Bunun üzerine hakim suratıma dahi bakmadan katibine hitaben "oturarak verilen beyanları almıyorum, oturarak beyan verilmesi diye bir usul yok, zaten genç avukatlar da bu konuda çok dikkatsizler ayrıca yazılı beyan verilmiyor artık" diyerek duruşmaya devam etti.

Bunun üzerine söz alarak bu sefer ayağa kalkarak "beyan verilirken ayağa kalkılması gerekliliği yönünde de bir usul yok niyetim yargılama makamıyla kavga etmek değil" deyip oturarak söylediklerimi ayakta bir daha tekrarladım

Nihayetinde benim cevabım üzerine de hakim ne olursa olsun yargı mensublarının birbirlerine saygılı olması gerektiğini belirtti. Tatlı sert bir tartışmada olsa konuyu uzatmamak adına kapattım. Saygı konusuna gelince bir çok avukat meslektaşımın bir çok hakime göre daha düzgün ve dikkatli bir üslupla konuştuğunu düşünüyorum. Hakime hanımın bilinç altında ayakta yapılmayan konuşmaların saygısızlık olduğuna dair bir görüş var ve bunu olmayan usul kurallarıyla bağdaştırmayı düşünüyor. Veyahut duruşamının düzeninden ben sorumluyum gayesiyle bunun bir düzensizlik olduğunu düşünüyor.

Sonuç olarak bu tavıt üzerine bundan sonra tüm beyanlarımı oturarak verme kararı aldım.