Mesajı Okuyun
Old 23-06-2013, 16:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Babamın üzerine 2005 yılında ortaklaşa alınmış olan 1 ev bulunmakta.kendisi ile yaptığımız görüşmede kendisine 20.000 Tl verdiğimiz takdirde tüm haklarından vazgeçeceğini ve evi kardeşimle benim üzerimize devredeceğini belirtmekte.Annem de işlemin bu şekilde sonuçlanmasını istemekte.
Öncelikle ;
- babam sözünde durursa evin devri için işlem yapılabilir mi?
- işlem yapılması durumunda babam sonradan ben vazgeçtim diyerek tekrar dava açıp hak iddia edebilir mi?

Babanız ;Bu ev eğer aile konutu ise annenizin onayı ile,değilse doğrudan çocuklarına devredebilir.

Usulüne uygun olarak yapılan devir için sonradan vazgeçmenin etkisi yoktur.

Alıntı:
son olarak da babam evin devrini yapmazsa davanın süresi tahmini olarak ne olur?

Boşanma davası içinde mal rejimi davası görülmez.Ayrıca açılacak mal rejimi davasında anneniz,babanıza verdiği parayı katkı payı /değer artış oranı olarak,bunun dışındaki değerin yarısını ise katılım alacağı olarak dava ve talep edebilir.

Alıntı:
borçların büyük çoğunluğunun tarafımızca ödenmiş olması ve hala ödeniyor olması mal paylaşımında eşler arasındaki %50 lik dengeyi değiştirir mi?

Çocuklar olarak kredinin ödenmesi için yaptığınız katkı,babanız için borç veya bağış olarak değerlendirilir ve bu miktar çıktıktan sonraki kalan miktarın yarı değeri katılım alacağı olarak hesaplanır.

Alıntı:
son olarak da boşanma ve bununla bağlantılı mal paylaşımı konusunda, biz çocuklar olarak yaptığımız ödemeler de dikkate alındığında hak iddia edebilir miyiz?

Elbette verdiğiniz parayı dava ederek geri ödenmesini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
Ayrıca, babam aşırı alkol kullanmakta olup, sürekli olarak annemle sinkaflı ve ağır hakaretlerle konuşmakta. bu durum annemin maddi manevi tazminat alması için hak meydana getirir mi?

Küfür ve hakaret ve sürekli alkollü olma hem boşanma sebebi hem de manevi tazminat sebebidir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.