Mesajı Okuyun
Old 29-09-2006, 13:47   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Avukat yanında staj, meslek içi sorunların yeterince çözülemediği, avukat enflasyonunun yaşandığı bir ortamda kaçınılmaz biçimde sorunlara gebedir.

Avukat yanında staj, altı aydır. Ama büyük şehirlere gidin bakın, avukatlık stajıFİİLEN "bir tam yıl" avukat yanında staj demektir. Staj yapan ve nihayet artık bilfiil çalışmaya başladığı yanılgısını taşıyan meslektaş adayı bile, adliye stajı sırasında kendisini her duruşmayı izlemeye çağırmayan, devamlılığı şart koşmayan mahkeme hakiminin davranışına sevinir (ben de sevinmiştim).

Oysa staj, adı üzerinde stajdır. Ekonomik destekten azade olan meslektaş adayı, "çalışmaya başladım!" sevinciyle avukatın bürosuna koşar, ama bu gözlükle bakıldığı için, kısa bir süre sonra işler değişir, stajın adı değişir, ücretsiz olan staj ücret beklentisine dönüşür, meslektaş adayının mağduriyetini gören avukat ya bu konuda kişisel yardımda bulunmaya çalışır, ya da konu sigortasız işçiliğe/sekreterliğe döner.

Ve bir yıl sonra belki aynı mahkeme salonunda, yanyana oturarak kendi işlerinin duruşmalarını bekleyecek olan iki avukat halinde yanyana geleceklerdir. Bir yılın sona ereceği, o çetin bir yıl içinde unutulur. Kişisel beklentileri, menfaatler ve sistemin yanlışlıkları yüzünden.

Stajyer avukatların, meslektaş adaylarımın, bağımlılık ve ücret ilişkisi içerisine girerek avukat yanında staj yapmalarını, kesinlikle onaylamıyorum.

Para kazanma gerekliliği, gerekirse başka bir işte çalışılarak giderilmelidir.

Mesela, gerektiğinde bir cafede çay-kahve ikram ederek para kazanılmalı, ama aynı iş avukat yanındaki stajda göreve dönüşmemelidir.

Stajyer,sadece hukuki eğitim almak, çalışmak, bilgi ve görgüsünü arttırmak görevi ile o büroda bulunmalıdır.

Bu davranış stajyerin daha staj aşamasında onurunun kırılmasını önleyecek, bu tür beklentileri olan avukatlara da stajın ne olduğunu ve yanlarında yarınki kendilerini yetiştiriyor oldukları gerçeğini anımsamalarına yardımcı olacaktır.

Saygılarımla