Mesajı Okuyun
Old 05-11-2012, 02:59   #1
Kilimanjaro

Varsayılan Olayda illiyet rabıtası var mıdır?

Müvekkil okul servisi işiyle uğraşıyor. Müvekkil bir işçisinin kullandığı servis aracıyla hatır için bir öğrenci yurdundaki öğrencileri yurttan aldırtıp 30 km. uzaklıktaki bir okulun yakınındaki ana cadde üzerinde indirtiyor. Öğrencilerin bırakıldığı yerde trafik ışıklı kavşak bulunuyor. 15 Yaşındaki öğrencilerden biri yayalara yeşil yanmasını ve araçların durmasını beklemeden caddeden karşıya geçmeye çalışıyor ve bir aracın çarpmasıyla vefat ediyor. Çarpan aracın hız limitlerini aştığı tespit ediliyor ancak kusur büyük oranda öğrencide. Bu olay sebebiyle müvekkil ve işçisiyle birlikte öğrenciye çarpan araç sahibi ve sigorta şirketine karşı maddi-manevi tazminat davası açılıyor ve ayrıca müvekkil ve işçisi ile öğrenciye çarpan araç sahibi hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan ceza davası açılıyor. Ben olayda müvekkil ve işçisi açısından illiyet rabıtasının bulunmadığını düşünüyorum. Sonuçta vefat eden öğrenci 15 yaşında ve trafik kurallarını, bir cadde kenarından karşıya nasıl geçilmesi gerektiğini bilen biri. Sizce olayda illiyet rabıtası var mıdır? Ayrıca olayda hatır taşıması da olduğundan, cezai sorumlulukla birlikte müvekkilin tazminat sorumluluğunun da olmadığını düşünüyorum, siz ne dersiniz? Yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.