Mesajı Okuyun
Old 05-12-2006, 22:59   #5
ibreti

Sn.Av.S.Saban;
Konuya benzer nitelikte ve halen yürütmekte yürütmekte olduğum bir dava ilgili yeni gelişmeyi bildirmeyi gerekli buldum.
Sıfır km. otomobil satışında ödeme için verilen bir senet vardı takipte. İmza tıpkı sizinki gibi müvekkilin önünde atılmış. İmza inkarında bulunulup, dava açıldı.
İmza incelemesi için örnekler alındı. Örnek alınması esnasında borçlunun ayakta, oturarak ve çökerek sağ ve sol eller ile ayrı ayrı imza örneklerinin alınmasını talep ettiğim halde, sadece oturarak ve sağ el ile imza örnekleri alındı. Bir kısım kurumlarda getirtilen imza örnekleri ile imza incelemesine gönderildi.
Geçen hafta rapor geldi. Sonuç "İmza borçlunun eli ürünü değil" ... Hakim dosyayı karar çıkarmaya niyetli ki, 3 gün süre verdi itirazlarımı sunmam için. Dün akşam üstü sundum itirazlarımı.
İtirazlarımda;
1) Alacaklı tarafın, senedin soyut niteliğinin arkasına saklanmadığını, aksine senet arkasındaki hukuki ilişkinin ortaya konulup, ispatlandığını,..
2) Borçlunun, vesayeti altındaki diğer borçlunun kısıtlılık halin bildirmediğni, hiç bir işlemde de vesayet makamından izin almadığını,...
3) Otomobil satışına ilişkin olarak kredi kullanıldığını, borçlunun diğer borçlu ile birlikte bu kredinin müşterek borçlusu sıfatı ile krediyi imzaladığını, bu işlemde de vesayet makamından izin almadan hareket ettiğini,..
4) Delilleri ile birlikte anlatılan durumlardan borçlunun senedin imza aşamasında dolandırmak kastı ile hareket ettiğini ve bu amaçla senedi imzalar iken mutad surette kullandığından daha farklı biçimde imza attığını, farklılaştırmanın kasten yapıldığını,...
5) Borçlunun imzasını kasten farklılaştırması nedeni ile imzasının, mutad surette kullandığı imzalarla benzerlik göstermediğini, zaten göstermesinin de mümkün olmadığını,...
6) Borçlunu sağ ve sol el ile ayrı ayrı ayakta, oturarak ve çökerek en az 10'ar adet senet tanzim ettirilmek sureti ile imza ve yazı örneklerinin alınarak yeniden inceleme yaptırılmasını.. talep ettim.

Gelen raporda kesin bir ifade ile İMZALAR BORÇLUYA AİT DEĞİLDİR denmesine rağmen mahkemece itirazım bugün kabul edildi ve tekrar imza örneği alınıp, inceleme yapılacak

Hepimize kolay gelsin.