Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 23:47   #217
Nur Deniz

Varsayılan Kardelen'le Çiğdem'in Aşkı

Anneannem tam bu aylarda bağda bahçede gezmeye bayılır, bizi de yanında götürür, sıcacık kaymaklı, haşhaşlı çöreklerden verirdi. Her yıl karlar erirken kuzenlerimle birlikte çöreklerin ve unutamadığımız bu aşk hikayesinin hatırına üşüsek de gezerdik peşinde.

Kardelen bıçkın, çok yakışıklı, cesur bir genç oğlan. Çiğdem, süt gibi beyaz, narin, ürkek bir yeni yetme kız. Birbirlerine aşık olurlar. O kadar çok yakışırlar ki, bütün çiçekler kıskanır aşklarını. Her ikisi de baharın son ayının çiçekleridir. Onlar açıldıkça , bütün bahar çiçekleri açar, mis gibi bir koku yayılır yeryüzüne. Gel zaman, git zaman, diğer çiçekler kıskançlıklarından ikisinin arasında açmaya ve onları ayırmaya başlarlar.

Kardelen der ki;
-Gel sevgilim, biz bunlardan uzak bir mevsimde, kış mevsiminde, karların arasında açalım ki, bizi ayıramasınlar.

Çiğdem kabul eder, anlaşırlar. İkisi de soğanlıdır. Diğer çiçekler kış uykusuna çekilmiş, hepsi yapraklarını dökmüş, derin bir uykuya dalmışlardır.

Kardelen tam da sözünü verdiği zamanda, cemreler düştükten, toprak ısındıktan sonra silkinir, uyanır ve başını yeryüne çıkarır, açar karların üzerinde. Bütün soğuğa karşın, mis gibi kokusunu yayar yeryüzüne. Bir de bakar ki, Çiğdem yok. Yalnız başına aşkından ve üzüntüsünden sapı kurur, boynu bükülür ve ölür gider.

Çiğdem de korkar kardan, soğuktan. Karlar eriyince açar narin yapraklarını. Bir bakar ki, Kardelen kurumuş, ölmüş, ağlar sessizce. Korkudan açmadığı için pişman olur.

O gün bugündür, Kardelen karların arasında açar, Çiğdem'i bekler, Çiğdem se her açtığında ağlar ve tam ortasında bir damla su birikir.

Kardelen e sormuşlar;
-Neden hep dağlarda, yalnız yerlerde açıyorsun? diye.
-Gülü seven dikeni, menekşeyi seven rengini, beni sevense ölümü göze almalı.

Demiş derdi anneannem.

Aşkta kadınlar hep korkar derdi. İlkokul çağımın unutmadığım bu hikayesini, anneannemin 70 yıllık hayat süzgecinden geçirilmiş halini çok severdim. Kendisi her bahar Çiğdem le, Kardelen i bir arada açmış görmenin umuduyla gezerdi her yerde.

Bu hikayeden sonra, her bahar ben de ararım Çiğdem le, Kardelen'i. Bu cuma günü yine arayacağım ve bulamayacağım, biliyorum. Ama kendime söz verdim ben Çiğdem gibi aşktan korkmayacak, sözümü tutacağım.

Aşktan korkan, yalnızlığı gözönüne almalıdır.