Mesajı Okuyun
Old 16-11-2011, 19:18   #14
eser_29

Alıntı:
3. Simdi celallenip su müteahhit sucludur, bu politikaci sucludur, bu bürokrat sucludur diyenlerin gelecekteki bir depremde sorumluluklari vardir.
Eger:
a. sucluluk telasi icinde bir iki tane müteahhit, bürokrat veya politikaci bulup sucu sadece onlara yüklemeye calisirlarsa,

Sayın Gemici, bu ülkenin en mühim şehirlerinin başında gelen bir ili bir siyasi "ekol" tüm Türkiye'ye "Belediyecilik" adına örnek gösterilerek yaklaşık 20 yıldır yönetiyor. Adana'da 25 yıldır mı malum belediye başkanı başkanlık yaptı ? 3 dönem ve 2 dönem seçilen kişi sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bu ülkede ben doğmadan evvel m.vekili olup halen m.vekilliğine devam eden kişiler var. Bu ülkede benim siyasi bilincim oluştuğundan bu yana görevde olan onlarca vekil-bürokrat var.

Bu ülke 17 Ağustos'ta çok büyük bir deprem ve hemen ardından Kasım'da bir başka büyük depremi yaşadı, Afyon'da, Erzincan'da, Malatya'da çok yakın tarihlerde deprem yaşadı.

Bizi bunca süre yönetenler ve şimdi yönetmekte olanlar bu konuda "samimi" değiller bana göre. Kalkıp "Tüm dayanıksız yapıları yıkacağız, güzellikle olmazsa zorla" diyerek popülist yaklaşımla gündemi saptıranlara karşı diyecek bir çift sözümüz olsun. O da en basitinden "geçmişi geleceğinin teminatıdır" kabilinden bir söz olabilir mesela.

Malum müteahhit'in bundan 20 yıl sonra bir başka depremin ardından yine bir itirafta bulunup şu an yapmakta olduğu dairelerin depreme dayanıksız olduğuna dair beyanatta bulunmayacağının garantisini kimse veremez. Hele bu güveni geçmişte Kamunun/Kulun hakkına girerek yıktı ise.

Bundan 20 yıl sonra bu ülkede en yetkili konumda olan kişi bir depremin ardından yine popülist yaklaşımla geçmişteki yetkililere laf atıp onca yıl yönettiği memleketi "yıkacağız-yapacağız" diye gazımızı almayacağının garantisi yok. Mesele şu-bu değil, zihniyet meselesi. O insanları biz seçtik, o müteahhitten biz daire aldık...