Mesajı Okuyun
Old 19-03-2013, 12:54   #17
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Tractatus
Adliyelerde hakim ve savcıların özel otoparkı varken avukatlar adliye dışındaki ücretli otoparkların zorunlu müşterisidir.

Eğer adliyede geniş bir otopark varsa (örnek Çağlayan Adalet Sarayı) otoparklar hakim ve savcılar için tümüyle ücretsizken avukatlar otoparkın saatliğine 5 TL vermeye mecburdur!

Hakim ve savcıların adliye içinde anahtarlı veya şifreli özel asansörü varken avukat merdiven çıkmaya ya da asansör kuyruğu beklemye mecburdur.

Hakim ve savcılar adliyeye girerken çantasını aratmazken avukatlar çantalarını aratmak veya en azından X-Ray'den geçirtmek zorundadır.

Hakim ve savcılara ücretsiz bilgisayar ve ücretsiz e-imza ile birlikte UYAP'ı tamamen ücretsiz kullanabilirken, avukatlar e-imzayı parayla almak ve UYAP'taki basit işlemler için bile işlem başına en az 5 TL ödemek zorundadır.

Hakim ve savcılar yeşil pasaport ile yabancı ülkelerin %90'ına 3 aya kadar vizesiz seyahat edebilirken, avukatlar umuma mahsuz pasaport ile yabancı ülkelerin büyük bölümüne girebilmek için vize almak zorundadır. Vize içinse bir sürü belge toplayıp konsolosluklarda aşağılayıcı mülakatlara girmek kaçınılmazdır.

Hakim ve savcılar hakkında bir şikayet olduğundan Adalet Bakanlığı soruşturma izni verirken cimri davranır ancak şikayete konu kişi avukatsa soruşturma izni hazırdır.

Hakim ve savcıların bu kadar ayrıcalığı varken asla hakim ve savcı olmayı istemedim. Serbest avukatım. Memur değilim, saçıma sakalıma karışan yok, sabit maaşım yok ama hakim ve savcının bir ayda kazandığı parayı 1 günde kazanma potansiyelim var. İşte serbest avukatlığın sadece bu rahatlığı bile hakim ve savcıların ayrıcalıklarından kat kat daha üstündür.

Kusura bakmayın mesajınızın hiçbir satırına katılamıyorum. Hakim devlet adına yargılama yapan karar makamıdır. Hakim ile avukat bu anlamda eşit olamaz zaten. Siz bir sanık hakkında müebbet veren hakimin ya da müebbet isteyen savcının sanık ya da sanık yakınlarıyla aynı asansörü kullandığını düşünsenize bir. Bunun gibi binlerce örnekleme yapılabilir.

Hakim ve Savcılar Avukatlara saygılı davranmayı kesinlikle öğrenmeli bizler onların katipleri değiliz ama Hakimlerin eşiti de değiliz olamayız. Karar makamı ile savunma makamını bir tutmak bence anlamsız. Bakın yeni TBMM komisyondan silahların eşitliği amacıyla iddia ve savunma makamları eşittir ibaresi geçirildi. anayasaya da girdi mi bizler Savcılarla zaten eşit düzeye çekileceğiz ki doğrusu budur.

Ben pek çok meslektaşımın aksine XRaydan çanta geçirmek konusunda katı değilim. Eğer benim güvenliğim söz konusuysa neden geçmesin o çantalar x-rayden.

Bizler avukatız ama hangimiz hangimizin çantasına kefil olabilir? Siz benim çantamda ne taşıdığımı nerden bilebilirsiniz? Meslektaşlarımdan "Avukat Hanım x lira karşılığında silahımızı çantanızla geçirin" teklifleri aldıklarını öğrendim. Bir tane kendini bilmez böyle bir teklifi kabul etse? Ya da bu amaçlarla yetiştirilen insanlar var.

Bilmiyorum bana katılır mısınız katılmaz mısınız ama adliyelerde güvenlik önlemleri sıkı olmalı. Fakat tabiki şu an yapılmak istenen avukatsız yargı teşkilatı çalışmasını (bence böyle bir hareket var günümüzde) sindirmek ve buna karşı çıkmak için çalışırız. Adliyedeki tüm görevlilerin memurların avukata terbiyeli davranmasını öğrenmeleri gerekir.