Mesajı Okuyun
Old 12-01-2010, 16:29   #65
666emre666

Hukuk fakültesi öğrencileri için sözel yeteneğin ve sayısal yeteneğin önemi hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum.

2002 senesinde AÜHF'ye girerken sayısal netlerimin toplamı sözel netlerimden daha fazlaydı(matamatik türkçeden, fizik tarihten, kimya coğrafyadan). Okula 31. sırada girmiştim ve sorduğum çok sayıda öğrenci arkadaşımdan anladığım kadarıyla 500 kişi arasında okulu kazanan en kötü sözel nete sahip öğrenciydim. Okul benim için tam bir çile oldu, 7 sene sonunda bitti

Ben bu mesleğe uygun değilim nasıl avukatlık yapacağım, hakimlik savcılık hiç bana göre değil; keşke o dönemler Boğaziçi Matametik Öğretmenliği'ni tercih etseydim pişmanlığını yaşarken, son bir buçuk senedir bir hukuk bürosunda çalışmaya başladım ve tüm bu düşüncelerim değişti. Bu mesleğin tam bana göre olduğunu avukatlığı çok iyi yapabileceğimi farkettim. Çalıştığım hukuk bürosunda çok çeşitli konularda kendimi geliştirdim ve kendime güvenim geldi artık yapmak istediğim tek işin bu olduğunu bu işi yapmak için doğduğumu düşünüyorum Bence sayısal yetenekler avukatlık mesleği için gerekli, sayısal yetenği kuvvetli bir insan her konu hakkında yeterli araştırmayı yaptıktan sonra sözel birine göre daha iyi muhakeme yapabiliyor. Sözelci biri yaptığı araştırmayı ezberleyebilir ve hatta araştırma yapmasına gerek olmadan bu konuları biliyor olabilir; sayısal yönü kuvvetli biri gerekli araştırmayı yapıp bilgiye ulaştıktan sonra daha farklı bakış açılarıyla sonuca daha kolay ulaşabiliyor. Henüz 2 aylık stajyer olmama rağmen ve büroda 5 avukat bulunmasına rağmen bizim bir numaralı avukatımızın her zaman her yerde söylediği; "bu büroda 2 numaralı adam Emre" "kafa gerektiren işleri ben yoksam ona sorun" vs.

Bu sebeple ben bir hukukçuda sayısal yeteneğin sözel yetenekten daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.