Mesajı Okuyun
Old 02-02-2005, 06:57   #2
Dr.Öykü Didem Aydın

Varsayılan Ynt: Çocukların Baba İsimleri

Beyefendi,

Cocuklarin velayet hakkinin eski este olmamasi ve babalari ile artik iliskilerinin kalmamis olmasi, onlara Sizin bakmaniz ve okutmaniz, cocuklarin soyadlari konusunda bir degisiklik talebini kendiliginden hakli cikaracak bir mahiyette degildir.
Cocuklarin uvey babalarinin soyadlarini alabilmelerine iliskin ve durumunuza bire bir uyan bir ozel hukum bulunmamaktadir.

Ancak, genel hukumlerden yararlanarak cocuklar soyadlarinin degistirilmesini talep edebilirler. Genel olarak, Medeni Kanun herkese adinin (soyadinin) degistirilmesini Mahkemeden talep etme hakki tanimistir. Bunun icin hakli bir neden gerekir. Nedenin hakli olup olmadigini hakim takdir edecektir. Ilgili yasa maddesi asagidaki duzenlemeyi getiriyor:

Madde 27.- Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

-------------------------------

Ad, isimden kasit ayni zamanda soyadidir. Resit cocuklar bunun icin ikametgahlarinin bulundugu yer Asliye Mahkemesi'ne basvurabilirler. Resit olmayan cocuklar icin velayet hakkina sahip esiniz ayni Mahkemede basvuruda bulunabilir. Aslen resit olmayan ancak ayirt etme gucune (temyiz kudreti) sahip olan cocuklar da, isim sahsa sıkı sıkıya bagli bir hak olduğu icin bu haklarini kullanabilirler. Yine de anneleri ile birlikte basvurmalarinda yarar vardir.

Asliye Mahkemesi, olayinizda isim degisikligi icin "hakli bir neden" bulunup bulunmadigina karar verecektir.

-------------------------------------

Ikinci nokta mirasla ilgili yanlis bilginiz. Medeni Kanunun acik hukmune gore, isim degisikligi sahsi hali ve kanundan dogan haklari hicbir bicimde etkilemez. Isimleri (soyadlari) degisse de cocuklar babalarinin mirascisi olarak kalacaktir. Cocuklarin eski esin uzerinden "dusmesi" ve miras alamamasi diye bir durum sirf isim degisti diye soz konusu degildir.

------------------------------------

Isim (Soyadi) degisikliginde basarili olamazsaniz Sizin ve en azindan resit olmayan uvey cocuklariniz icin tek care, resit olmayan cocuklari evlad edinmenizdir. Bu; babalarinin ve tabii cocuklarin kendilerinin rizasi var ise mumkun olabilir ve cocuklar dogrudan Sizin soyadinizi alir. Yeni Medeni Kanun, cocugu olanlara da evlat edinme hakkini artik tanimis durumdadir. Hele hele Sizin durumunuzda bu cok rahat gerceklestirilebilecek bir durumdur. ANCAK sadece resit olmayan uvey cocuklarinizi evlad edinebilirsiniz.

Resit kizlari (bilemiyorum universiteye hazirlanan cocuk ve okuyan diger cocuk 18 yasindan buyuk mu?) evlad edinemezsiniz cunku Sizin bir cocugunuz var. Bununla ilgili Medeni Kanun hukmu asagidadir:

B. Erginlerin ve kısıtlıların evlât edinilmesi

Madde 313.- Evlât edinenin altsoyu bulunmaması koşuluyla, ergin veya kısıtlı aşağıdaki hâllerde evlât edinilebilir:
1. Bedensel veya zihinsel özrü sebebiyle sürekli olarak yardıma muhtaç ve evlât edinen tarafından en az beş yıldan beri bakılıp gözetilmekte ise,
2. Evlât edinen tarafından, küçükken en az beş yıl süreyle bakılıp gözetilmiş ve eğitilmiş ise,
3. Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise.
Evli bir kimse ancak eşinin rızasıyla evlât edinilebilir.
Bunlar dışında küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.

Dikkat ederseniz hüküm, evlat edinenin altsoyu olmayacak diyor. Altsoydan kasit cocuktur. Oysa Sizin uc yasinda bir kiziniz varmis. Aslinda diger kosullar Size uyuyor ama kiziniz olmasi buna engel.

Oyle ise resit kizlar icin tek care, yukarida anlattigim gibi isim degisikligi basvurusu yapmalari ve ayrintili bir dilekce ile bunu neden istediklerini, simdiki durumun yasamlarini nasil etkiledigini Mahkemeye anlatmalaridir.

Ancak hakli bir sebep olarak "evlenemiyorum" diye bir aciklamayi hakim kabul eder mi bilmem. Cunku, ozbabasinin soyadini tasiyan, uvey babasininkini tasiyan bir kizin bu nedenle evlenemeyecegini kabul ettirmek zor olabilir. Belki, nisanlimin ailemin bosanmis bir aile oldugunu, uvey baba ile yasamis oldugumu bilmesini istemiyorum, bu benim ozel hayatim gibi bir aciklama getirilebilir. Bu aciklamalar size bagli. Ancak "hakli sebep" ciddi bir sebep olmalidir. Ornegin onlara uzun sureden beri bakmaniz, egitimlerini karsilamaniz ve cocuklarin aile ile birligi ve huzuru gibi aciklamalar getirilebilir. Zaten yeni Medeni Kanun uvey babanin da cocuklara gereken bakim ve ozeni gostermesini, onlari da korumasini ongoruyor.

Iyi gunler

Dr. Öykü Didem Aydın

Avukat/Öğretim Uyesi

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: şahin
Eşim benimle evlenmeden 5-6 sene önce boşanmış ve 4 çocuğun da vekaletini üzerine almıştı. O zamandan beri hiçbir şekilde çocuklar babalarıyla görüşmediler ve babalarından da böyle bir talep gelmedi. Eşimle biz 96 da evlendik. En büyük çocuk (kız)şimdi öğretmen oldu. Onun küçüğü kız üniversitede okuyor. Üçüncü kız Üniversiteye hazırlanıyor. Dördüncü çocuk oğlan da lise 2. sınıfta okur. Bu arada bir de 3 yaşında kızımız var.
Çocukların babası olarak benim ismimin geçmemesi hepimizi çok üzmektedir. Hatta büyük kızımız bu sebeple evlenme tekliflerini geri çeviriyor. Çocukların baba hanesine benim adımın yazılmasını hem ben, hem çocuklar hem de eşim istiyor. Buna eski eşin de onayı var.
Dün “mahkemeye başvurup çocukları üzerimden düşürsünler” diye haber göndermiş.
Çocukların nüfusdaki baba isminin değişmesi için kim veya kimlerin dava açması gerekir.Ayrıca bu davayı nerede açmak gerekir? Biz ve diğer şahıs ayrı şehirlerde yaşıyoruz.
Eski eşin bunu kabul etme sebebi sanırım çocukların ileride mirasçı olmamaları için. Çünkü şimdiki eşinden 2 çocuğu var. Bizim hiç birimizin miras talebi yoktur. Böyle bir hak olsa da istemiyorlar. Zaten ayrılmalarından bu yana hiçbir şekilde yardım almadılar ve istemediler. Hepsini ben okuttum ve okutuyorum.
Cevaplayacak Olanlara Şimdiden Teşekkürler!