Mesajı Okuyun
Old 19-11-2007, 20:45   #3
OLCAYK

Ben olayı Avukatlık Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında kendimce değerlendirmek istiyorum. Yargılamanın aleniyeti ilkesi gereğince duruşma tutanaklarının meslek sırrı kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini bilmediğimide eklemek istiyorum.

Kişisel kanaatimdir : Bence bu konuda müvekkilinizin görüşünü almanız gerekliydi. Zira avukatlar görevleri dolayısıyla öğrendikleri sırlar hakkında tanıklıktan çekinebilirler, ancak sır sahibi izin verirse çekinemezler.Bu hükmü olaya uyguladığımızda alacağınız yazılı izinle bilgileri verebilirdiniz gibi geliyor.

Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu' nun

Kanuni temsilci veya eşin duruşmada hazır bulunması

MADDE 155.- (1) Sanığın kanuni temsilcisine duruşma gün ve saati bildirilir ve duruşmaya kabul edilerek istemi üzerine dinlenebilir.

(2) Sanığın eşi hakkında da tebligat yapılmaksızın birinci fıkra hükmü uygulanır.

Maddesi ve

Yasal temsilcinin ve eşin başvurma hakkı

MADDE 262.- (1) Şüpheli veya sanığın yasal temsilcisi ve eşi, şüpheli veya sanığa açık olan kanun yollarına süresi içinde kendiliklerinden başvurabilirler. Şüphelinin veya sanığın başvurusuna ilişkin hükümler, bunlar tarafından yapılacak başvuru ve onu izleyen işlemler için de geçerlidir,

maddesi gereğince duruşmada hazır bulunabilen ve kanun yollarına başvurabilen eşin tutanak suretlerini alabileceğini düşünüyorum.