Mesajı Okuyun
Old 12-08-2008, 13:56   #249
üye23159

Tek bütünlemem roma hukukuydu,ama yine de müfredattan kaldırılması taraftarı değilim,hukuk başlı başına bir bütün,geçmiş geleceğe kaynaklık ettiğine göre dersin gereksizliğini tartışmak doğru olmaz diye düşünüyorum roma hukukunun borçlar hukukunu daha iyi anlamama vesile olduğu gerçeğini inkar edemem,ancak kanaatimce latince kelimelerin ezberletilmesi konusunda daha toleranslı olunmalı,sonuçta ezberlemek değil,öğrenmek esas teşkil etmeli

Roma hukukuna karşı hep bir önyargım vardı,ne zaman bu dersten konu acılsa niye görüyoruz ki bu dersi derdim ama sonra hukuk fakültesini sadece ders geçmek ve bir meslek sahibi olmak için değil de gercek anlamda bir hukukçu olmak için okuyorsak hukuk sistemimize kaynaklık etmiş bu dersin günümüz hukukunda gecerliliği olmadığı gerekçesiyle gereksiz olduğunu soylemek doğru gelemiyor bana,kolaya kaçıp da müfredat dışı bırakılsın demek yerine anlamaya ve sevmeye gayret edersek gerekliliğinin farkına varabiliriz,roma hukukundaki o kalıplaşmış sözler gercekten cok sey anlatıyor