Mesajı Okuyun
Old 25-09-2006, 20:30   #26
PINAR YILMAZ

Alıntı:
=canerilkan bakın bence kimsenin anlamadığı özelliklede pınar hanım için konuşuyorum tamam yargılama yetkisi yargının yani mahkemelerin olmalıdır.hsyk kararlarını denetleyecek bir kurul olsun peki bu kurulun kararlarını kim denetleyecek?

'' Tamam sizin dediğiniz gibi olsun ve hsyk kararlarını denetleyecek bir kurum olsun'',peki bu kurum kim olacak demişsiniz.Yazdıklarımı dikkatli okursanız eğer ben hiç birinde de hsyk kararlarının denetlenmesi için bir kurul oluşturulması gerektiğini savunmadım.Ben bu işi bir kurumun değil yargı organlarının yapması gerektiğini düşünüyorum.Ama siz, benim sizin demek istediklerinizi anlamadığımı ve hsyk kararlarının bir kurul tarafından denetlenmesi gerektiğini savunduğumu iddia ediyorsunuz.Tekrar ediyorum ben böyle birşeyi savunmuyorum.
İkinci olarak siz ve Sayın Sacit HSYK 'dan Adalet Bakanının ayrılması gerektiğini ve böylece kurumun siyasetten ayrılması gerektiğini savunuyorsunuz.Bu görüşe bende katılıyorum tabii.Siyaset ve yargının birbirinden ayrılması kurulun bağımsız olması için bu gereklidir.Bu durumda kurulun kendi başına toplanabileceği bir binası olmalı ve kurul gerektiğinde toplanan bir kurul omaktan çıkarılıp kurula bir süreklilik kazandırılmalıdır.Bu durumda maddenin bu kısımla ilgili olan fıkrasında da bir değişiklik yapılması yerinde olur.Ama yine de anayasanın tamamının değiştirilmesinin gerekli olduğunu düşünmüyorum.Fakat düşünenlere de saygı duyuyorum.Saygılar...