Mesajı Okuyun
Old 27-03-2008, 01:38   #1
Av.Nebi

Varsayılan İstihkak İddası ve İcra Memuru İşlemini Şikayet

Sayın meslekdaşlar başımdan geçen bi haciz ile ilgili olarak görüşünüzü almak isterim. Baya bi süre konuları karıştırdım fakat olayı netleştiremedim kafamda

A şirketi takipten sonra isim değiştirerek B şirketi adını alıyor fakat ticaret sicilden eski şirketi terkin ettirmiyor. Şirket devredilmiş de görünmüyor. Ayrıca hem A hem de B şirketinin sicildeki adresi ve şirket yetkilisi aynı şahıs. Geçenlerde şirkete hacze gittik şirket yetkilisi yerindeydi İİK Md 97'ye göre haciz ve muhafaza yapılmasını talep ettim fakat memur burada İİK Md 99'a göre haciz yapabileceğini ve dolayısıyla muhafaza yapamıyacağını beyan ederek talebi reddetti ve İİK Md 99'a göre haciz yapıp malları yetkiliye yed-i emin olarak bıraktı. Ayrıca işin enteresan yanı icra tutanagına şirket yetkilisi herhangi bir istihkak iddaası yazılmadı.

Ben istihkak iddaası için merciye başvurunun haricinde icra memurunun da işlemi için şikayet yoluna başvurmayı düşünüyorum. Sizce bi sonuç alma ihtimalim var mı ? Ayrıca bu durumda şikayet için ve istihkak iddaası için 2 ayrı dava açmam gerekiyor değil mi ? Teşekkürler