Mesajı Okuyun
Old 09-07-2015, 18:12   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. atigan.pelin
Öncelikle kolaylıklar diliyorum ve soruma cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum Müvekkiller müteahhit ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmeye göre binada 18 daire ve bir kapıcı dairesi olması gerekiyor. Binanın yapımı esnasında ortaya çıkan iskan alımına engel olan durumlar için müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var) kapıcı dairesini 19 nolu bağımsız bölüm haline getirip karısının üzerine tescil ettiriyor. kapıcı dairesinin bedelinin ödenmesi için dava acacağız ancak bir takım bilgi eksikliklerim var.
1- Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhit tarafı şirket iken sonrasında tadilat için vekaletname verilen ise bir şahıs. firmanın yetkilisi olsa bile direkt olarak müteahhit firmanın yanında onu da davalı gösterebilir miyim?
2- kapıcı dairesini geri isterken hileye dayalı tapu iptal ve tescil ile bunun olmaması halinde dava tarihindeki değerini faizi ile birlikte talep edebilir miyim?
3-Görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi değil midir? (Tüketici de açmalısın diyenler ve Ticaret Mahkemesinde açmalısın diyenlerde oldu. )

Üstad Hulusi Metin'in verdiği cevaplara karşı yazdığınız mesajlardan anladığım kadarıyla;

Benim size naçizane önerim ve sorularım olacak.

1-
Alıntı:
Sözleşmeye göre

Sözleşmeyi okudunuz mu?

2-
Alıntı:
müteahhit müvekkillerden vekalet alıyor ve (vekaletnamede her türlü proje tadilatı yetkileri ile tapuda müvekkiller adına tapuda her türlü işlem yapma yetkisi de var)

Sözleşmeyi okuduysanız, bir daha okuyun ama KKİS ile ilgili kavramları iyice anlayın. Bu sözleşmenin niteliğini, içeriğini, nasıl feshedilebileceğini vs.vs.(şimdi çıkmak zorundayım kitap ismi veremiyorum)iyi anlarsanız, görev vs.hususunu da çözersiniz.(Bu öneri kısmı idi)

Buradaki vekalet ilişkisi klasik vekalet ilişkisi değildir. Muhtemelen KKİS'de "müteahhite ve bildireceği isimlere çıkaracak vekaletname ile.." gibi bir ibare vardır. Yani yine KKİS'in özelliğinden dolayı verilmiş bir vekaletname vardır. Bu nedenle klasik "vekaleti kötüye kullanma"dan dolayı değil; KKİS'ne uymamadan dolayı bir dava yolunu düşünmelisiniz.

Not: Sorunuzu dün okumuştum. Benzer şeyleri yazacaktım. Alınırsınız diye yazmadım. Ancak bugün yanlış hukuki yola gireceğinizi sandığım için uyarmak istedim.