Mesajı Okuyun
Old 13-02-2013, 22:05   #1
av.k.d

Varsayılan 5233 sayılı kanunun ek 1.maddesi hakkında yardım

Merhabalar,
Değerli meslektaşlarım,yardımlarınızı talep edeceğim konu şu;5233 sayılı terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında kanun kapsamında terör mağdurlarına aylık bağlanması talebiyle müvekkilim idareye başvurmuştur.Fakat idare müvekkilime ek 1 madde hükmüne göre müvekkilimin bağ-kur aylığının mevcut olduğu madde hükmüne göre terör mağduru olarak aylık bağlanamayacağı gerekçesiyle talebini reddetmiştir.
İdare madde hükmünde "Bu maddeye göre aylığa hak kazananların diğer mevzuata göre de aylığa hak kazanması halinde, tercih ettikleri aylıkları, Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı müracaatlarını takip eden ay başından itibaren ödenir, diğer aylıkları sürekli olarak kesilir." şeklindeki ibareye dayanmaktadır.
Benim kanaatim madde de belirtilen diğer mevzuata göre de aylığa hak kazanması hali bağ-kur aylığı değil farklı mevzuatlara göre terör mağduru olarak yardım aylığı kazanmaları halinde bu maddeye göre de mükerrer aylık alamayacakları şeklindedir.İdare burda hata yapmaktadır
Değerli görüşleriniz ve yardımcı olabilecek yüksek mahkeme kararlarınızı bekliyorum.Saygılarımla.