Mesajı Okuyun
Old 30-11-2012, 11:25   #1
Av.Ömer

Varsayılan Manevi Tazminat Davasında Karşı Vek.Ücr. VERİLMEMESİ !!

Sayın meslektaşlarım merhaba;

Davalı vekili olduğum ve müvekkile karşı açılmış olan 10.000-TL tutarlı birmanevi taminat davasında mahkeme davacı lehine 1.000-TL manevi tazminatahükmetti. Davacı, vekilsiz olarak aslen davayı takip edip sonuçlandırmıştır.Gerekçeli kararda ise mahkeme davalı vekili olarak benim için vekalet ücretineyer vermedi. Bu durum ilk defa başıma geldiğinden ve konu ile alakalı hiç birörnek bulamadığımdan hakimden konunun ayrıntısını dayanağını öğrenmek içingittiğimde kendisi de bana hiçbir esaslı gerekçe sunamadan yuvarlak ifadelerlekonuyu yayıp, geçiştirmiştir

Burada bir çok ihtimal geliyor aklıma (Mesela; 1- Davacının vekili olmasabile kabul/ret tutarına göre V.Ü. hesaplanmalımıydı, 2- 2012 yılı A.A.Ü.T 12/2ye göre V.Ü. belirlenmeliydi, 3- Yoksa hiç verilmemesi doğrumudur, 4- .. J) ancak hangisi olmalıydı/olabilirdi hiçbir yasaldayanak bulamadığımdan bilemiyorum, benzer bir Yargıtay ilamı da bulamadım.

Çok ilginç ve alışılmışın dışında ince bir nüans olduğunu düşünerek konuyudeğerlendirme görüşlerinize açıyorum.

Syg.

İyi çalışmalar.