Mesajı Okuyun
Old 23-12-2015, 11:55   #18
avsezgin

Merhaba Sayın Meslektaşlarım. Bu konuda az önce başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.

İşçi alacaklarının tahsili için belirsiz alacak davası açmıştım. Bilirkişi raporu geldi. Ben de usulden red yememek ya da Yargıtay'ın bozmasından kurtulmak için harç tamamlamak yerine davayı ıslah ettim. Her ne kadar belirsiz alacak davası açmışsak da davamızı dam eda davası olarak ıslah ediyor talebimizi şu miktardan bu miktara çıkartıyoruz dedim.

Hakim yaptığım ıslahı tamamen ıslah olduğu, 7 gün içinde dava dilekçesi verilmediği, ıslah hakkının kullanılmış sayıldığı gerekçesiyle kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti yönünden davanın usulden reddine fazla çalışma ve genel tatil açısından ilk başta belirttiğimiz miktar yönünden kabulüne karar verdi.

Hakime ne dediysem anlatamadım. Bu ıslah tamamen ıslah değildir. Kısmi ıslahtır. Tamamen ıslahta dava türü değişir ya da konusu değişir. Fakat benim açtığım belirsiz alacak davası zaten baştan beri bir eda davasıdır. Hem alacağımın tespitini istiyorum hem de alacağın tahsilini. Yani edasını. Kısmi dava da öyledir hem tespit hem eda özelliği vardır. Dolayısıyla davanın konusu değiştirilmemiştir. Sadece ıslahla talep ve sonuç arttırılmıştır. Yani ben mi yanılıyorum. Bunun tamamen ıslahla ne alakası var ?