Mesajı Okuyun
Old 31-08-2022, 14:14   #1
barisglr

Varsayılan Stajyer avukatım, savcı olmak olmak istiyorum. Maaşlarını yetersiz buluyorum.

Merhabalar. Bu başlığı hem soru sormak hem de siz büyüklerimden belki tavsiye alabilmek için açıyorum. Ben şu anda avukatlık stajımın 2.altı ayını bitirmek üzereyim. Bu süreçte bu meslek ile iç dış oldum ancak avukatlığın bana göre olmadığına şu an eminim. Çocukluğumdan beri aslında hayalim olan Cumhuriyet Savcılığı mesleğini yapmak istiyorum. Mesleği ve önemini farkındayım saygı ile bakıyorum ve bu yüzden hakkıyla yapacağıma inancım tam.

Tek sorunum ekonomik sıkıntılar. Şu anda internetten aldığım bilgilere göre temmuz 2022 son zamlarıyla birlikte mesleğe yeni başlayan bir hakim/savcının staj sonrası 12.500 tl ile başladığını görüyorum. Bu para şu an ülkenin bulunduğu ekonomik durum nezdinde bana gerçekten çok yetersiz geldi.Hukukun sağlayıcıları kafasında herhangi bir geçim derdi olmadan mesleğini icra edebilmeli düşüncesindeyim. İyi bir miktar para kazanmak için 1.sınıf olmak gerekiyor ve bunun için de yıllar boyunca 12-13 bin TL bandında çalışmak gerekiyor. Bu parayı ortalama bir şirkete iş başvurusu yapıp hemen kazanan çok tanıdığım var.

Sorum şu ki; internetteki bu maaş bilgileri gerçeği yansıtıyor mu? Savcılık mesleğinde yazan resmi rakam dışında herhangi bir ekstra gelir mevcut mu? Gerçekten yapmak istediğim bu mesleği ekonomik kaygılar, ileride aile geçindirme düşüncesi, istediğim standartta yaşayamama korkuları yüzünden yapmaya çekinen bir genç meslektaşınıza bir diyeceğiniz olur mu?

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.