Mesajı Okuyun
Old 01-11-2006, 16:12   #7
Av.Orhan Kaya

Sayın avmhy'ın ne demek istediğini ve asıl sorduğu soruyu sanırım anladım.

Her ne kadar sayın Av.Suat Ergin bir yargıtay kararı vermiş ve orada konu ile ilgili sürenin kesilmediğini söylemiş ise de bu karar avmhy'in sorusuna birebir uymamaktadır. Şöyle ki;

Örnek verilen kararda benim anladığım 2 yıl içinde satış istenmemiş. Her ne kadar kararın yukarısında;

Alıntı:
Davalı vekili, müvekkilinin satışa konu taşınmazları 4.8.1997 tarihinde haczettiğini, iki yıllık süre dolmadan 4.5.1999 tarihinde satış isteğini, davacı bankanın kıymet takdirine itiraz etmesi nedeniyle sürelerin işlemeyeceğini belirterek şikayetin reddi gerektiğini savunmuştur.

demekte ise de aşağıda;

Alıntı:
Davalı alacaklının 21.9.1999 tarihli satış talebi iki yıllık süreden sonra yapıldığından haciz düşmüştür.

denmektedir. Burada bir çelişki vardır.

Yani 2 yıllık süre içersinde satış istenmemiştir, istense bile satış avansı yatırılmamıştır. Yargıtay'ın burada değindiği husus bu olup, kıymet takdiri kesinleşmediği için satış istenmediği yönünde ki savunmanın gecersizliğini çürütmüştür ve satış istenmeden sürenin kesilmeyeceğini belirtmiştir.

Aksi halin kabulü Yargıtay'ın bir çok kararında belirttiği üzere satış şartları gerçekleşmese bile 2 yıllık zamanaşımı içinde satış talep edilmesi ve satış avansının yatırılması halinde sürenin kesileceği yönünde ki kararları ile çelişir.

Sayın avmhy'ın sorusu benimde kafamı kurcaladı, kısa bir araştırma sonucunda somut bir hükme yada Yargıtay yorumuna ulaşamadım. 2 Yıllık zamanaşımı süresi içinde satış istendiği, satış avansı yatırıldığı zaman kesilen süre, acaba hangi andan itibaren başlar. Bir -satış süresi- zamanaşımı varmı dır ? Mesela;

01.01.2000 tarihinde haciz uyguladık.
30.12.2002 tarihinde dosyada talep acıp satış istedik, satış avansını yatırdık, kıymet takdiri yapılmasını istedik, son durum sorulsun 100 madde malumatları toplansık dedik.

01.03.2003 tarihinde kıymet takdiri, dosyaya girdi, tebliğe cıkarıldı, İtiraz edildi,

01.01.2004 tarihinde kesinleşti, vs.vs.vs. dosya satış aşamasına geldi.

01.01.2005 tarihinde Alacaklı geldi, Kesinleşen kıymet takdirinin ilgililere tebliğini istedi.

01.01.2006 tarihinde de satış günü istedi.

İ.İ.K. 106 ve 110 maddesi acıktır. 2 yıl içinde satış istenmesse haciz düşer demektedir. Yani 2 yıl içinde satış yapılmassa haciz düşer diye bir ibare kanunda yoktur.

Bu durumda 30.12.2002 tarihinde satış istemek ve satış avansını da dosyaya yatırmak suretiyle zamanaşımının kesilmesinden sonra yeni bir satış isteme zamanaşımı süresi başlamayacağından, - Zira satış istendi - ve İ.İ.K. nunda da "Satış süresi" için bir zamanaşımı hükmü konulmadığından kanımca burada bir boşluk var. Yada akşam saati ben bir türlü olayı kavramayadım. Belki Yargıtay'ın yorum yolu ile bu noktaya ilişkin kararları vardır. Biraz araştıralım bakalım.