Mesajı Okuyun
Old 04-07-2019, 16:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-
Alıntı:
sorum maddi gücüm yok avukat tutamadım ve bu olaylar başka şehirde yaşandı ben başka şehirdeyim buradaki adliye takipsizlik vermiş

İşlenen suçlarla ilgili soruşturma ve yargılama yetkisi suçun işlendiği yerdir.

Başka şehirden şikayet etseniz dahi evrak yetkili yere gönderilecektir. Burada verilen karar "takipsizlik" değil" yetkisizliktir."

2-
Alıntı:
soruşturma süreci daha ne kadar sürer bir avukatım yok ve hala mahkeme de olmadı hiç ses seda yok lütfen yardım edin benim nasıl bir yol izlemem lazım ??

Soruşturmanın standart süresi yoktur. Savcı delilleri toplayacak ve ya takipsizlik kararı verecek ya da ceza davası için iddianame düzenleyecektir.

Takipsizlik kararı verirse itiraz hakkınız var.

Dava açılırsa davaya katılma hakkınız var.

3-
Alıntı:
diğer şehire gitme şansım da yok gitmeden nasıl avukat talep edebilirim ?

Soruşturma aşamasında barodan avukat isteyebilirsiniz Bunun için soruşturma savcısına dilekçe vermeniz gerekir.

Ceza davası açılınca dilekçe mahkemeye verildiğinde barodan size avukat atanacaktır.

4-
Alıntı:
aile sosyal bakanlığına veya kadın dayanışma derneklerine mail yazıp arasam içinde bulunduğum süreç hızlanır mı ? Lütfen yardım edin.

Savcı görevini yapacaktır. Bu tür başvurularda elbette dosyaya dikkat çekilir fakat esas belirleyici olan dosyadaki delillerdir.