Mesajı Okuyun
Old 06-02-2024, 20:17   #1
Konuk

Varsayılan Eşin vefatı sonrası sağ kalan eş için mal rejimi tasfiyesi nasıl olur

Merhaba,
Kocamın vefatı sonrasında büyük oğlum miras derdine düşüp beni yıllardır yaşadığım evden atmak istiyor, miras ile ilgili sorunlar çıkartıyor (ben ve küçük oğlum kocamın mirasının satılmasını istemiyoruz, büyük oğlumun payını satın almak istiyoruz).

Ben çalışmıyorum, ev hanımıyım. Kocam, evlilik sonrası 1990 yılında kendi kazançları ile satın aldığı arsaya 2000 yılında kendi imkanlarıyla inşaat yapmaya başlıyor ve 2 dairenin inşaatını 2005 yılında bitiriyor. Daha sonra 2007-2009 yılları arasında 1 daire daha yapıyor.

Bu durumda benim mirastan kalan hakkım için nasıl bir yol izlemem lazım? Bu daireler edinilmiş mal mı yoksa kişisel mal mı oluyor? Eğer edinilmiş mal ise benim adıma açılması gereken davada katılma alacağı mı yoksa değer artış pay alacağı mı baz alınmalı? Ayrıca daireler edinilmiş mal ise benim yaşadığım dairenin satışa çıkmasını nasıl engelleyebilirim (aile konutu talebi mi almam gerekiyor)?
Ayrıca büyük oğlumun bana ettiği hakaretler yüzünden onu mirasımdan men edebilir miyim?

Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.