Mesajı Okuyun
Old 21-11-2011, 14:05   #1
Av.SYağmur

Varsayılan Kısıtlıya ait taşınmazın Pazarlıkla Satışında İzlenecek Usul

Kısıtlı A’nın murisi annesinden kalan taşınmazın (tarla) taksimi için ortaklığın giderilmesi davası (kısıtlı A’nın vasisi eşi B’den vekalet alarak) açtım.

Ortaklığın giderilmesi davasında kısıtlı A’dan başka yalnızca bir paydaş (C ) daha var. C ile A (anneleri bir babaları ayrı) üvey kardeşler. Davada bilirkişi raporu sonucu aynen taksimin mümkün olmadığı tespit edilerek C’nin (babasından da kalan tarla olduğu için) payı 114.830,00 TL’sı, A’nın payı ise 16.404,40 TL’sı olarak belirlendi.

C ortaklığın giderilmesi davası esnasında kısıtlı A’nın payını satın almak istediğini dile getirerek anlaşma teklif etti , kısıtlı A adına vasi eşi B bu anlaşmayı kabul etti.

Ben bu durumda, kısıtlı A’nın ortaklığın giderilmesi davasına konu payını diğer paydaşa satabilmesi için vasi B adına ‘pazarlıkla satışa izin’ davası açtım. Zira 4721 sayılı Medeni Kanunun 462. maddesi; taşınmazların alım satımına vesayet makamının (sulh hakiminin) izninin olması gerektiğini, 444/son maddesi de, denetim makamının (asliye hakiminin) istisnai olarak özel durumları taşınmazın niteliğini veya değerinin azlığını göz önüne alarak pazarlıkla satışına karar verebileceğini hükme bağlamıştır”.

Sulh Hukuk Mahkemesinden pazarlıkla satışa izin kararı çıktı. Karar şu şekilde ; ….bilirkişi raporunda yer aldığı üzere; 154 nolu parsel nolu taşınmaz için 1.134,37 TL……..8 ayrı parsel tek tek belirtilmiş, (toplamı 16.404,40 TL’sı) ve SATIŞ PARASININ 1 AY İÇİNDE VAKIFLAR BANKASINA YATIRILMASINA
TMK 444 maddesi gereğince pazarlıkla satış yetkisi Denetim Makamı olan Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

15.09.2011 tarihli bu kararı 24.10.2011 tarihinde kesinleşme şerhi ile aldım. Bu arada bahsedilen satış parasını bankaya (zira ne aşamada yatırılması gerektiğini bilmiyorum) yatırmadık. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 26.10.2011 tarihli kararı ile Sulh Hukuk mahkemesi kararını değerlendirerek; ….. pazarlıkla satışına demek suretiyle değişik iş ile karar verdi.
‘Pazarlıkla Satış’ kurumunu teorik olarak araştırarak bu davayı açtım. Ki daha önce ortaklığın giderilmesi davası tecrübem de ne yazık ki yok. Pazarlıkla Satış pratikte nasıl uygulanacak bunu bilmiyorum, ne kadar araştırsam da bilgi edinemedim. Asliye Hukuk yada Sulh Hukuku Mahkemesi’nin kararını İcra Dairesi’ne ibraz etmem gerekiyor mu ? yoksa iki kişi arasında ki herhangi bir taşınmaz satışı prosedürü mü izlenmeli? Ayrıca satış bedelinin bir ay içinde Vakıflar Bankası’na yatırılması gerekliliğini ne şekilde yerine getirmemiz gerekiyor.

Gereğinden fazla uzun yazıp,okuyanları yormuş olabilirim. Yardıma ihtiyacım var, zahmet edip cevap yazacak olan meslektaşlarına şimdiden teşekkür ederim. [/font]