Mesajı Okuyun
Old 21-07-2010, 16:12   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın umutlaw;

"Hesap işletim ücreti" adı altında tahsil edilen ücretler hukuka aykırıdır. Uzun süredir işlem yapılıyor olsun ya da olmasın, hukuka aykırılık noktasında değişen bir durum yok, yapılan kesintiler her durumda haksız. Bankaya yapılan başvurunun (sanırım yazılı bir başvuru) ardından alınan red cevabı karşısında Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurulması ve tüketici lehine olumlu sonuç alınması mümkün. Yenişehir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararını sunuyorum. Faydalı olması dileğiyle..

Şikayet Eden :..........
Şikayet Edilen : ........ Bankası A.Ş.
Şikayet konusu : Hesap İşletim Ücreti
Şikayet tarihi : 08.03.2010
Talep : Bedel İadesi
Miktar : 34.00 TL

Olayın Özeti : Tüketici dilekçesinde, Nevşehir İl Özel İdaresinde memur olarak çalıştığı dönemde bankanın Nevşehir şubesinden verilen maaş kartından son olarak 16.10.2009 tarihinde son kez maaş aldığını, emekli olarak ikametgahı olan Mersin’e geldiğini ve bankanın Mersin’deki pozcu şubesinden kartı kapattırmak istediğinde 16.10.2009 tarihi itibariyle 3 ayın geçmesi gerektiğinin ve kartı kapattırmak için Şubat ayında gelmesinin söylendiğini, ancak 17.01.2010 tarihinde bu maaş hesabından hesap işletim ücret adı altında 34.00 TL. kesinti yapıldığını, bankanın bu kesintiyi standart ve önceden bankaca hazırlanmış ve haksız şart taşıyan sözleşmeye dayandırdığını, bankanın hem haksız kesinti yaptığını, hem de bu kesintiyi geri almak için yazışma masrafları vermek zorunda kaldığını belirterek, bu ücretin ve masrafların iadesine karar verilmesini talep etmektedir.

Şikayet edilenin savunmasının özeti :08.03.2010 tarih ve 2462 sayılı yazımızla bankadan konuya ilişkin savunma istenilmiş, savunma verilmemiştir.

İnceleme ve Gerekçe : 4077 Sayılı Yasanın 6. Maddesinde, Satıcı veya Sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. “Eğer Sözleşme Şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse o sözleşme şartlarının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.” hükmü bulunmaktadır. Banka ile tüketici arasında yapılan Sözleşme Şartları önceden belirlenmiş, açık, anlaşılır bir dille yazılmamış ve tüketici ile müzakere edilmeden iradesi dışında imzalatılmış tüketici aleyhine haksız şart içeren sözleşme olup, 4077 Sayılı Yasanın 6. Maddesine aykırılık taşımaktadır. Belirtilen nedenlerle tüketici talebinin kabulü gerekmektedir.

Karar :Yukarıda açıklanan nedenlerle tüketicinin talebinin kabulüne, tüketiciden alınan 34.00 TL hesap işletim ücretinin banka tarafından tüketiciye iadesine, kararın taraflara tebliğini müteakip 15 günlük yasal süre içinde Tüketici Mahkemesine yapacağı itiraz hakkı saklı kalmak kaydıyla karar verilmiştir.