Mesajı Okuyun
Old 18-02-2013, 14:35   #5
ahmetmugla

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Faris
Herkese merhaba. Öncelikle bütün kullanıcılara bugüne kadar faydalandığım bütün bilgi paylaşımları için teşekkür ederim. Yeni bir üye olarak ilk kez bir soru daha doğrusu sayın meslektaşlarımdan bir konuda yardım almak istiyorum.
Ölümlü bir trafik kazası sonucunda kazayı yapan aracın trafik sigortasından maddi tazminat talebimiz olacak.Tabi davalı olarak kazayı yapan aracın şoförü ve ruhsat sahibini de göstermeye düşünüyorum.(burada bir problem var mı?) Sigorta üst limiti 225.000 TL ben ilk önce 100.000 liralık bir kısmi dava açmak istiyorum. Fazlaya ilişkin haklarımı saklı tutup daha sonra bilirkişi raporuna göre miktarı arttırmak istiyorum.Benim yetki konusunda bazı sorularım var.Kazanın olduğu yer Kütahya-Gediz karayolu,Davalının ikametgahı Uşak.Karayolları Trafik kanunu madde 110 hükmüne göre motorlu araç kazalarından doğan hukuki sorumluluğa ilişkin davalar,sigortacının merkez veya şubesinin veya sigorta sözleşmesini yapan acentenin bulunduğu yer mahkemelerinden birinde açılabileceği gibi kazanın vuku bulduğu yer mahkemesindede açılabilir.Sigorta sözleşmesini yapan acente Uşak'ta.Şimdi benim sormak istediğim soru şu; ölen çocuğun babası yani müvekkilim İzmir'de ikamet ediyor.Ben de İzmir Barosuna kayıtlı bir avukatım.Doğal olarak davayı İzmir'de açmak istiyorum.K.T.K md. 110 da bahsedilen ''sigortacının merkez veya şubesinin'' ifadesinde geçen ''şubesinin'' kavramına sigorta şirketinin herhangi bir şubesi girer mi? Yani ben davayı İzmir veya Karşıyaka'da açsam yetkisizlik kararı ile karşılaşabilir miyim? Tecrübeleriniz ışığında sizden gelecek cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar...

sayın meslektaşım;
olayınızda aslında sormadığınız fakat dikkat çekmek istediğim birkaç husus var;
1) öncelikle davanızı maddi tazminat istemi yönünden belirsiz alacak davası olarak ikame etmenizi salık veririm. zira bu durumda hem yatıracağınız harç miktarı daha az olacak hem de mahkemece bilirkişi raporu alındıktan sonra ıslah yapmak zorunda kalmaksızın talebinizi arrtırabileceksiniz. ancak manevi tazminat istemi bölünemediğinden belirsiz alacak davasına konu etmeden manevi zararınızı yüksek tutun.
2) Aracın sigortasının bölge müdürlüğü İzmir'de muhtemelen vardır. İzmir mahkemesinde davanızı açabilirsiniz.
3) araç sahibi, kazayı yapan şoför, aracın sigortasını yapan sigorta şirketini davalı gösterin. Ancak sigorta şirketinin manevi tazminat taleplerinden sorumlu olmadığını da gözardı etmeyin.
iyi çalışmalar.