Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 15:22   #14
üye3578

Sayın Av.Elkan,

Sakın meslektaşımıza yapılan muameleyi önemsemediğim anlaşılmasın. Çok üzücü bir olay ve ben de üzüldüm. Tekrar geçmiş olsun. Yapılan eylemin özelde o avukata, genelde tüm avukat ve neticede hukuk camiasına yapıldığını düşünüyorum.

Ancak, yaşanan olay ne kadar üzücü ve canımızı yakar olursa olsun, her ortamda hukukun doğru ve sağlıklı uygulanmasını talep etmek, başta biz hukukçuların görevidir.

Kanaatimce olayda sizin zarar gören vekili olarak, serbest bırakma kararına itiraz etme hakkınız yoktur. Bu karara itiraz etme hakkı C.Savcısındadır.

Çok haklı olarak belirttiğiniz gibi, ülkemizde tutuklama, infaz müessesi olarak uygulanmaktadır. Bu yanlışlığı hepimiz istemeye istemeye de olsa, bir şekilde düzeltmek zorundayız. Aslolan, cezaların etkili ve süratli bir şekilde uygulanmasını sağlamamızdır. Yoksa tutukluluğun infaz olarak uygulanmasına rıza göstermek, bizi hukuk tarihi açısından çok çok gerilere götürecek ve çok büyük haksızlıkların yaşanmasına neden olacaktır.

Baronun boykotunu da çok yanlış buluyorum. Avukat meslektaşlarımızın ücretlerini alamamalarını sağlamanın yolu başka türlü olmalı. Bir hakkı almanın yolu, başka türlü bir haksızlık ve hukuka aykırılıkla sağlanmaya çalışılmamalı.

Çağdaş ve adil bir yaşam sürdürmemiz için önümüzde katedeceğimiz çok yol var. Ve işin kötüsü bu konuda hiç iyimser değilim..