Mesajı Okuyun
Old 12-10-2009, 17:38   #8
buketoz

Alıntı:
Yazan Av. Taner BAŞ
Olayla ilgili bir kaç soru sormak istedim ama;

Bilirkişi raporunu tebliğ aldığınızdan bu yana ne kadar zaman geçti ?

Bir de kısmi kabul kısmi red nasıl söz konusu oldu ?
Beni mazur görün ama;
Diyelim dava = 3.000 Tl üzerinden açtınız.
Bilirkişi raporu = 5.000 Tl olarak geldi
Islah etmediğiniz taktirde Mahkeme 3.000 Tl'sı üzerinden karar vermesi gerekirken niye kısmi kabul kısmi red kararı verdi (ceza davasında tüm kusurun karşı tarafta olduğunu belirtmişsiniz) o kısmı açıklayabilir misiniz ?

Sayın Baş ben size davayı başından itibaren anlatırsam daha aydınlatıcı olur. Trafik kazasındaki maddi hasar nedeni ile davalıya ve sigorta şirketine karşı fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydı ile 3000 TL lik dava açtık. Karşı taraf da aynı şekilde bize karşı dava açtılar. Dosya 4 kez bilirkişiye gitti.
1. rapor bizi tamamen kusurlu buldu.(özel bilirkişilerce verilen rapor)
2. rapor kırmızıda kim geçtiyse o kusurlu şeklinde geldi.(Adli Tıp Kurumu tarafından verilen rapor)
3. rapor bizi tamamen kusursuz buldu.(Karayolları genel müdürlüğü tarafından verilen rapor)
4. rapor hasar miktarlarını belirledi.
Bu raporlara ek olarak ceza davası bizim lehimize sonuçlandı ve kesinleşti. Ayrıca olaya şahit olan bir tanığımız var. Bu tanık aracın markasını yanlış söyledi diye ilk rapor aleyhimize geldi.Mahkeme gerekçeli kararında da bu tanık beyanınındaki çelişkiyi dikkate alıyor ve kusur konusunda karara varamadıklarını söyleyerek tarafların talep etmiş oldukları miktarların yarısına hükmediyor. Ben davayı ıslah etmediğim için 1500 TL ye hükmediliyor aynı şekilde karşı tarafın hasarının yarısına hükmediliyor. Bu nedenle kısmi kabul kısmi ret oldu dosya.
Bu dosyanın yargıtaydan lehime döneceğine inanıyorum. Bu arada ıslah yapma şansım da kalmadığı için çareler aramaya başladım. Bir avukat arkadaşım bana 2. bir dava açmamı ve bu dava ile birleştirilmesini talep etmemi söyledi. Sizce bu yapılabilir mi? Teşekkür ederim.