Mesajı Okuyun
Old 06-11-2013, 22:21   #1
Türksolu

Soru Yabancı uyruklu kadının hukuklarının korunmasına dair sorular

Merhaba arkadaşlar. Yabancı uyruklu şiddet mağduru bir anneyim.
Çocuğum henüz 1.5 yaşında,Türk Vatandaşı değilim Azerbaycan Vatandaşıyım.
Evlendiğimin 2 ayından itibaren eşim tarafından sürekli şiddet görmeye başladım, defalarca sokağa atıldım, gidecek yerim olmadığı için geri döndüm bağışladım.. eşim hakkında kamu davası açıldı, af etdim,ceza yemedi malesef... böylece hamile oldum hamileyken de aynı muamele gördüm, doğumdan sonra da artık dözülmez hale geldi.Türk Vatandaşı olmadığım için sürekli beni ezmeye çalışır, sen hiç bir hukuka sahib değilsin, seni sınır dışı edicem, çocuğu elinden alıcam diye tehtitler etmeye başladı..
Bir gün kucağımda bebekle şiddet uygulamaya başladı, üzerime silahla geldikte, polse şikayetde bulunduk.Biz polisteyken evden silahı aldırmış saklatmış.Eve aramaya gelirken silahı bulmamışlar, bana da polis tarafından değildi ki, evden çık yoksa kötü şeyler ola bilir biz cevapteh değiliz..Ben bebeğimle mecburen çıktım, arkadaş evine sığındım.
Çocuğumu yurdışına çıkartmamak için yasak koydurdu. Kendim çalışamıyorum t.c yok, Türk Vatandaşlığına evlilikten dolayı başvuruda bulunmuşuz, fakat eşim şikayet edeceyını söylemiş o işi durduracağını taleb edicekmiş..
Sorum şu, ben ve benim gibi yabancı kadınların hukuku nasıl korunur?

Sorum şunlardan ibaret:
1.Şimdi Türk Vatandaşı olamasam sürünmem gerekir..Yurdışına da yavrumdan dolayı çıkamıyorum. Benim durumumda kadın ne yapmalı?

2.Eşim kendi evinde kalıyor, bana koruma kararı çıkmış, fakat ben kiralık evdeyim, çalışamadığım için ödeme problemiyle karşılaşıyorum- Boşanma davası sürerken ona Evden uzaklaştırma kararı aldırıp çocuğumla dava bitinceye ve ya 6 aya kadar evinde otura bilirmiyim?

Sorularım çok şimdilik bu kadar. Önceden teşekkür ederim ve Saygılarımı sunarım