Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 10:03   #34
avmurat

Görevli ve yetkili mahkemenin Ankara İdare Mahkemesi olduğu yolunda genel eğilim var görünüyor.Benim ise esasa ilişkin tereddütlerim ve görüşlerim var.
1-Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra emekli olanlar ikramiye alacaklardır.
2-Yasa yürülüğü girdikten sonra emekli olanlar süresinde başvurup red kararı üzerine dava açtılarsa ve dava halen sonuçlanmadı ve kesinleşmedi ise ikramiye alacaklardır.
3-Yasa yürürlüğe girdikten sonra emekli olup da süresinde dava açmayanlar ikramiye alabilirler mi?Her ne kadar emekli oldukları tarihte yürürlükte bulunan yeni yasa bu ikramiyelerini almalarını engeller mahiyette olup henüz Anayasa Mahkemesi kararı da olmadığına göre aylık için başvurmaları beklenemeyeceği ve bu nedenle dava açma sürelerinin başlamadığı düşünülse de bu konuda gerek idare mahkemelerinde ve gerekse Danıştay' da bazı farklı görüşlerin olacağını tahmin ediyorum.Zira benzer bir konuda yönetmelik değişikliği sonrası ortaya çıkan durum nedeniyle açılan davalarda Danıştay'ın sürenin geçmediğine yönelik kararları üçe iki oy çokluğuyla verilmişti.Yerel mahkemelerde de muhalefet şerhleri olmuştu.
4-Yasa yürürlüğe girmeden önce örneğin 10 yıl önce emekli olanlar ikramiye alabilirler mi?Eski yasada bu konuda düzenleme var mıydı bilmiyorum ancak olmadığını kabul edersek henüz yasada böyle bir düzenleme yokken emekli olanların geriye dönük olarak hak sahibi olamayacaklarını düşünüyorum.