Mesajı Okuyun
Old 01-09-2010, 16:30   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan runida
eşim bana boşanma davası actı ilk mahkemede ileri bir tarihe atıldı. şuan hala nikahlıyız ve 1 aylık bi kızımız var. eşim görüşmediğimiz bu süre içinde baska bir kadınla tanısmıs ve imam nikahı yapmıs. bu durumda ben ne yapabılırım ve talep ettıgım nafakayla ilgılı bı değişiklik talep edebilirmiyim?
Sayın Katılımcı;
Evlilik birliğinin eşlere yüklediği en önemli görev sadakat gösterme yükümlülüğüdür. Bu nedenle evlilik hukuken son bulmadıkça, karı kocanın sadakat göstermek yükümlülüğü devam eder. Her ne surette olursa olsun, eşlerin bir arada bulunmamaları, onlara evlilik birliği kapsamındaki karşılıklı sadakat yükümlülüğü ihlal etme hakkı vermez.Evlilik devam ettiği sürece, evlilik birliğinin en önemli gereği olan sadakat yükümlülüğü devam eder.Eşinizin bahsettiğiniz kusurlu davranışı ,aleyhinize açtığı boşanma davasının red edilmesine neden olacaktır.Manevi tazminat talebiniz varsa mahkeme karar verirken eşinizin kusurlu davranışını dikkate alarak lehinize karar verecektir.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.