Mesajı Okuyun
Old 11-03-2008, 22:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk; eşinizi elinden tutup notere de götürseniz, hakime de götürüp söz de verdirseniz, ben artık karıma, çocuğuma şu şu eziyetleri yapmayacağım yaparsam şu kadar tazminat şu kadar nafaka vereyim gibi bir vaadin hukuki geçerliliği olmaz ya da hukuk bunu bir yaptırıma bağlamamıştır.Böyle bir ön sözleşme yoktur.

Aile hukuku Medeni Hukuk kapsamı içinde yer alır ve sorun halinde devreye girer.Yani hukuk ancak boşanma ve velayet talepleri, maddi manevi tazminat talepleri ve mala ilişkin taleplerinde taraflara çözüm sunar.

Eğer eşinize karşı, şiddetli geçimsizliğe dayalı boşanma davası açmaya karar verirseniz, 4 yaşındaki çocuğunuzun velayeti size verilir.Çünkü anne ilgi ve sevgisine muhtaç yaştadır.

Eşinize bir şans daha vermek istiyorsanız verin yalnız bu şansı hukuki bir müeyyideye bağlama şansınız yok.Tamamen medeni ve iradi bir karar olmaktan öteye geçemez.

Ancak açacağınız boşanma davasında delil olur.Verdiğiniz bu şansı yakınlarınıza anlatın ya da eşiniz vaadlerini onların yanında versin ki daha sonra şahit deliline başvurabilin.Tek bir dava içinde boşanma, velayet, nafaka, tazminat talepleriniz olabilir.

Tüm bu talep ve dava süreci profesyonel bir yardım ve takip gerektireceğinden bir avukattan hukuki yardım almanızda yarar vardır.Maddi gücünüz yok ise, barolar size avukat tayin eder.

Saygılarımla...