Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 19:58   #1
niliş

Varsayılan K.M.K. 19. Ve 42. Maddeleri

Değerli meslektaşlarım ve üstadlarım henüz acemi bir avukat olarak sizden bir hususta yorumve bilginizi rica ediyorum.
Elimizdeki bir davada müvekkilimiz kiracısı olduğu zemin katta ki işyerinin önüne; üst kattaki malikler halı silkiyor, çöp atıyor gerekçesiyle apartman sakinlerinin yarısından fazlasının onayı ile kepenk yaptırıp (4 tane saç ayağı ile) bu kepenkin üstüne de ECZANE tabelası astırmış. Fakat 1. kattaki malik kepenkler yapılırken "benim balkonumun sınırları içinde duvarıma çiviçakılmıştır ve ayrıca bu kepenk ve tabela kat maliklerinin TÜMÜNÜN onayı olmadan yapılmıştır" gerekçesi ile eski hale getirmek talebiyle sulh hukukta dava açtı.
Yaptığım araştırmalarda hep aleyhe hususlarla karşılaştım. Şöyle ki;
bahsettiğim kısım yargı kararlarında hep ortak mülkiyetten sayılmış ve bu yerlerde yapılacak değişikler için kat maliklerinin onayı gerekir demiş fakat bunu derken her ne kadar OYBİRLİĞİ grekir dememişse de ben bunu bu şekilde anladım.
Şimdi benim yapmam gereken bu durumu KTK 19. maddesine göre değil,
( "KTK 19: ...Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça,anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.") KTK 42. maddesine uydurmak.
( "KTK 42.md:Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve ar- sa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. )
Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim.