Mesajı Okuyun
Old 24-06-2014, 15:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan alilawyer
Değerli meslektaşlarım merhabalar;

Müvekkilime ait bir makinenin haczedilmesi üzerine açtığımız İstihkak Davası lehimize sonuçlanmıştır. Daha sonra gerekçeli kararı aldığımızda, eksik harcın öncelikle davacıdan tahsiline karar verildiğini gördük. Önce ben maddi hata olduğunu düşündüm, bunun düzeltilmesi için mahkemeye gittiğimde, mahkeme kalemi istihkak davalarında dava davacı lehine sonuçlansa bile eksik harcın öncelikle davacıdan tahsil edildiğini, davacı tarafından daha sonra icraya konulmak suretiyle davalıdan tahsil edebileceğini söyledi. Bunun mantıksız olduğunu, haksız çıkan tarafın eksik harca mahkum edildiğini söylesem de, istihkak davalarında usulun bu yönde olduğunu ısrarla söylediler. Bu uygulamanın dayanağı hakkında fikri veya bilgisi olan arkadaşımız var mıdır? Zahmet edip cevap yazacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle kavramları doğru tespit etmek gerekir."Eksik harç" diye nitelendirdiğiniz şey, dava açılırken alınması gereken nıspi harcın eksik yatırılması mıdır? Böyle ise bu harcın davacı tarafından tamamlanması gerekmektedir. Ancak eksik yatan dava harcı tamamlanmadan hüküm kurulamayacağına göre (mahkemenin fahiş hatası dışında) bu mümkün görünmemektedir.

Sözünü ettiğiniz harç "bakiye ilam harcı " ise, tabii ki davanın kabulüne karar verilmesi halinde, davalı ödemek zorundadır. Davacıya bu külfet yüklenmemelidir. Harçlar Kanunu'nda istihkak davalarına ilişkin bir istisna bulunmamaktadır(İİK'da da yok). Karar bu bakımdan yanlıştır.