Mesajı Okuyun
Old 07-05-2007, 08:35   #19
Av. Adil Giray ÇELİK

Sevgili Meslektaşlarım;

Sn Konyalı'nın Reklam Yasağına ilişkin duyarlılığına katıldığımı, THS nin yöneticilerinin ve kurucusunun bu hususta yıllardır son derece hassas olduğunu belirtmek isterim.

Bu arada av.tr, akademik ünvanlar gibi meseleyi somuta indirgeyen hususlara, konunun genel akademik değerlendirmesinden sonra girilmesinde yarar görüyorum.

Alıntı:
Konula ilgili bu ülkede yaşayan mesektaşlardan net bilgi rica ettim. Geldiğinde sizlerle de paylaşacağım.

Anlaşılan o ki meslektaşlardan gelecek bigiler ile BİLGİLENME durumundayız.

Ama biz zaman kaybetmeden Sn Demir'in izni ile konuyu dağıtmadan dağarcığımızdaki kısıtlı bilgileri paylaşmaya çalışalım.

Av. Dr Faruk Erem, Dr. Meral Sungurtekin, Av. Semih Güner gibi Avukatlık Hukuku ile ilgili çalışmalar yapan bir çok meslektaşımız meslekte Reklam'ı bizimde katıldığımız aşağıdaki nedenlerle sakıncalı bulmaktadırlar.

1. Mesleğin Ticaretleşmesini Önleme
2. Reklamın Meslek Anlayışını Zarara Uğratmasını Önleme.
3. Yeteneğin Yerini Reklama Bırakılmasını Önleme.
4. Reklamın Avukatlık Mesleğinin Pahalaştırılmasını Önleme
5. Reklamın Avukatın Mesleğini Tehlikeye düşürmesini Önleme.

Sn Demir Almanya ve İngiltere'yi örneklemiştir;
İngiltere de bilindiği üzere BARRİSTER ve SOLİCATOR ayırımı vardır. SOLİCATOR lar için geniş bir tanıtım alanı bulunmaktadır. Barrister lar için Reklam yasağı son derece titiz ve disiplinli uygulanır.

1998 yılında o tarihlerde yayınlanacak kitabımız için yaptığımız bir araştırmada İngiliz Avukatlar Konseyi'nin aşağıdaki kararına ulaşmış idik.

Alıntı:
Hiçbir Avukat, hayatı, kazancı, mesleki faaliyeti hakkında reklam mahiyetinde yayınlarda bulunamaz, devam eden veya eskiden ilgilendiği bir dava hakkında basına demeç veremez, gazetelerde dergilerde resminin çıkması için teşebbüste bulunamaz, yargılanması devam eden bir dava hakkında konseyin izni olmadan basına açıklama yapamaz, televizyonda görünemez.Reklam niteliğinde hiç bir davranışta bulunamaz