Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 12:18   #13
Av.Ömer GÖKÇE

Sayın meslektaşlarım.
Şahsımın sorunu olan bir dava için önerilerinizi bekliyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.
Fatura alacağından kaynaklanan bir icra takibinde borçlunun itirazı üzerine, itirazın iptali davası açtım. Davanın görülmesi esnasında ticari defterlerde yapılan bilirkişi incelemesi neticesinde müddeabihin tamamı için lehimize rapor geldi. Yani dava tam lehimize sonuçlanmak üzere iken, müvekkil (aynı zamanda yakınım, neden yazılı ücret sözleşmesi yapmadın diyebilecek meslektaşlarım için) benden habersiz olarak, alacağının tamamını karşı taraftan tüm ferileri ile birlikte aldığını beyan ederek, noterden gönderdiği feragatname ile davadan feragat etmiştir. Bilahare banada azilname göndermiştir.
Bu durumda müvekkilden alacağım vekalet ücreti konusnda çok büyük sorunlar yok. Avukatlık asgari ücret tarifesi ve Av k.m164 gereği.
Değerli görüşlerinizi talep ettiğim konuşu:
Karşı tarafın ödemesi gereken icra vekalet ve dava ilam vekalet ücretlerini müvekkilden isteyebilirmiyim? Çünkü davanın lehimize sonuçlanacağı kesin. Zaten müvekkilde tüm alacağını ferileri ile birlikte karşı yandan almış durumdadır. Davadan feragat etmesinin sebebide bana vekalet ücreti ödememek için. Yoksa dava sırasında ödenecek harç konusunda da sorun yok. Feragat ve azletmeyip alacağımız aldığımızı mahkemeye beyan edebilsek, delillerin toplanmasından sonra olduğundan lehime tam vekalet ücreti takdiri kesin. Tereddüt ettiğim konu. Dava sonuçlanmadan azledilmiş olması. Görüşleriniz için teşekkürler.
Konu ile ilgili olduğundan yeni konu açmak yerine buraya yazdım, umarım hata etmemişimdir.